Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Ντιναμό Μινσκ να ψάχνει την επιστροφή στις νίκες, αλλά και να βελτιώσει ταυτόχρονα την εικόνα της στον βαθμολογικό πίνακα, την στιγμή που η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ προσπαθεί να διατηρήσει ή και να μειώσει την απόσταση που την χωρίζει από την πρωτοπόρο ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

Ισοπαλία με 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Βιτέμπσκ, με τη Ντιναμό Μινσκ στο +3 πλέον από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Πικρή γεύση πάντως από αυτό το αποτέλεσμα για τη Ντιναμό Μινσκ, καθώς μετά την κόντρα στην ροή του αγώνα ισοφάριση της αντιπάλου της, στο δέκατο ένατο λεπτό, ήταν κυρίαρχος του ματς και είχε σπουδαίες ευκαιρίες για το 2-1. Το 1-0 επίσης στο συγκεκριμένο ματς, στο πέμπτο μόλις λεπτό, με πλασέ του Μπάκχαρ σε άδειο σχεδόν τέρμα. Τρεις νίκες και δύο ήττες για τη Ντιναμό Μινσκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 4-0 φιλοξενώντας την ουραγό Μπελσίνα, το οποίο διατήρησε την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ στην 4η θέση και στο -4 από την πρωτοπόρο και εδώ και μία εβδομάδα κυπελλούχο Λευκορωσίας, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Προβληματισμός για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπελσίνα, στο οποίο βρέθηκε 1-0 μπροστά στο σκορ με κοντινή κεφαλιά του Μπεγκουνόφ στο είκοσι ένα και στο οποίο απειλήθηκε σε ορισμένες περιπτώσεις από την ουραγό του πρωταθλήματος. Ανώτερη πάντως στην επανάληψη, βρίσκοντας στο τελευταίο τέταρτο τρεις φορές τα δίχτυα, με το 2-0 στο εβδομήντα επτά με ξερό σουτ του Ποντστρέλοφ, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, ο ίδιος σκόρερ και του 3-0 στο ογδόντα ένα, με εντυπωσιακό εκτός περιοχής βολέ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα από τον Μποντούλ, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Ντιναμό, πέντε για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μινσκ, σε όλες τις δοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απρόβλεπτη γενικότερα αλλά ταυτόχρονα και πολύ δυνατή ως αντίπαλος η Ντιναμό Μινσκ στο γήπεδο της, ενώ σε καλύτερο momentum η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, αλλά άγνωστο το πως θα συμπεριφερθεί κάτω από πίεση, καθώς δεν έχει περιθώρια απωλειών αν θέλει να μείνει κοντά στη ΜΠΑΤΕ. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.