Έξι αγωνιστικές για το φινάλε και μεγάλη μάχη τόσο για την 2η θέση που οδηγεί απευθείας στη Μπουντεσλίγκα όσο και την 3η και τα πλέι οφ ανόδου, με την Χάιντενχαϊμ να είναι βέβαια το αουτσάιντερ στην κόντρα της με την Στουτγάρδη και το Αμβούργο, αλλά κονταροχτυπιέται απρόσμενα με τις «μεγάλες» αντιπάλους της.

Λευκή ισοπαλία μεσοβδόμαδα στην έδρα της Σαν Πάουλι, με την Χάιντεχαϊμ να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην 3η θέση, μετά το εντυπωσιακό σε εξέλιξη 3-2 που ακολούθησε της Στουτγάρδης σε βάρος του Αμβούργου. Πικρή γεύση για την Χάιντενχαϊμ στο ματς με την Σαν Πάουλι, στο οποίο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο οποίο έχασε πέναλτι στο είκοσι επτά με τον Λάιπερτς και τεράστια ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε με τον Φέχρενμπαχ. Οκτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Χάιντεχαϊμ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Κλάιντιστ.

Στην άλλη πλευρά, 1-3 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας τη Ντάρμσταντ, βλέποντας την Άουε όχι μόνο να «υποχωρεί» στην 7η θέση αλλά να εξανεμίζονται πλέον, μετά και το αποτέλεσμα αυτό και οι ελάχιστες ελπίδες που υπήρχαν είτε για την άνοδο είτε για την συμμετοχή της στα πλέι οφ. Μπροστά στο σκορ η Άουε στο ματς με τη Ντάρμσταντ στο όγδοο μόλις λεπτό, αλλά άμεση η «απάντηση» της αντιπάλου της με πέναλτι στο δέκα εννέα. Ανώτερη μάλιστα και πιο απειλητική μετά το 1-1 η Ντάρμσταντ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας δίκαια στο τρίποντο, με δύο ακόμα τέρματα στο εβδομήντα τρία και στο ογδοηκοστό πρώτο λεπτό. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Άουε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Χάιντενχαϊμ και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Άουε. Χαρακτηριστικό, πως μετά το 0-0 του 2010 και το 2-2 του 2015, ακολούθησαν τρεις σερί νίκες, το 1-0 του 2016, το 2-1 του 2017 και το 1-0 του 2018.

Αουτσάιντερ όπως προαναφέρθηκε η Χάιντενχαϊμ στη μεγάλη μάχη που δίνει με την Στουτγάρδη και το Αμβούργο, αλλά «υποχρεωμένη» να εξαντλήσει τα περιθώρια που υπάρχουν, στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Μπουντεσλίγκα.