Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ενερτζέτικ να φιλοξενεί την Βιτέμπσκ και ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 2η θέση ή και θα την φέρει στην κορυφή, ανάλογα φυσικά με το αποτέλεσμα της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ λίγες ώρες αργότερα στη μονομαχία της στο γήπεδο της με την Ίσλοχ.

Τρεις συνεχόμενες νίκες με το ίδιο σκορ (2-1) για την Ενερτζέτικ, οι δύο εκτός, την περασμένη εβδομάδα στο μίνι ντέρμπι με την συμπολίτισσα Ίσλοχ και πριν 20 περίπου μέρες σε βάρος της Σλουτσκ, ενώ σπουδαία, ενδιάμεσα αυτών και η επικράτηση της κόντρα στην πρωταθλήτρια Ντιναμό Μπρεστ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο μίνι ντέρμπι με την Ίσλοχ, στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν από ένα οριζόντιο δοκάρι και στο οποίο βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, από το σημείο του πέναλτι, με την Ενερτζέτικ στο δέκατο τρίτο λεπτό με τον Γιαχσιμπόεφ και τους γηπεδούχους στην συνέχεια στο είκοσι επτά. Η ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την Ενερτζέτικ τελικά πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στο 2-1 με ένα ξερό, εκτός περιοχής σουτ του Γιούντσιτς, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες και μία ήττα για την Ενερτζέτικ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ουζμπέκος επιθετικός Γιαχσιμπόεφ.

Στον αντίποδα, στο +3 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής η Βιτέσμπκ, η οποία έρχεται από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, το εντός 0-0 αρχικά με την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, το 1-1 ακολούθως στην έδρα της νεοφώτιστης και ουραγού Μπελσίνα και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας τη Ντιναμό Μινσκ. Πίσω στο σκορ η Βιτέμπσκ στο ματς με τη Ντιναμό Μινσκ στο πέμπτο μόλις λεπτό, ισοφαρίζοντας όμως, κόντρα στην ροή του αγώνα, με αριστοτεχνικό πλασέ του Μολδαβού επιθετικού Νικολαέσκου, στο δέκα εννέα. Κυρίαρχος στην συνέχεια και με αρκετές ευκαιρίες η Ντιναμό Μινσκ, με την Βιτέμπσκ όμως, έχοντας σύμμαχο και την τύχη, να κρατάει το 1-1 και φυσικά τον πολύτιμο για αυτή βαθμό. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βιτέμπσκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Ενερτζέτικ το 2019, ενώ 2-2 το 2014, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βιτέμπσκ.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική και από νικηφόρο σερί η Ενερτζέτικ, η οποία, βάσει των παραπάνω, έχει δίκαια τον τίτλο του φαβορί στο σετ των τιμών. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς η Ενερτζέτικ έχει ξεπεράσει το ταβάνι της, ενώ και η Βιτέσμπκ δεν είναι τόσο εύκολος αντίπαλος, σε σχέση με αυτό που δείχνει η βαθμολογική της θέση.