Σε ρόλο φαβορί η πρωτοπόρος και κυπελλούχος, εδώ και μία εβδομάδα, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, φιλοξενώντας την Ίσλοχ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επτά συνεχόμενες νίκες για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ σε όλες τις διοργανώσεις, πέντε για το πρωτάθλημα, με τελευταία εξ αυτών το 3-1 στην έδρα της Ντιναμό Μπρεστ, το οποίο την έφερε στην κορυφή και δύο στο κύπελλο, με πιο πρόσφατη φυσικά το 1-0 στην παράταση, στον τελικό της περασμένης Κυριακής με την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας. Μοιρασμένος ο τελικός του κυπέλλου με τη Ντιναμό Μπρεστ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ είχε βέβαια περισσότερες ευκαιρίες αλλά η αντίπαλος της οριζόντιο δοκάρι στις καθυστερήσεις. Με περισσότερες δυνάμεις πάντως η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στην παράταση, με τη λύτρωση να έρχεται στο τελευταίο λεπτό, με ένα ξερό, εντός περιοχής σουτ του Βολκόφ, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Ντιναμό Μπρεστ, την στιγμή που όλα έδειχναν πως ο τελικός θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 στο μίνι ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την συμπολίτισσα Ενερτζέτικ, με το οποίο η Ίσλοχ «υποχώρησε» στην 6η θέση και το -7 από την κορυφή. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως η Ίσλοχ δεν έχει ακόμα ισοπαλία στο πρωτάθλημα, καθώς μετά το 1-2 από την Ενερτζέτικ, μετρά πέντε νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες σε 10 συνολικά ματς. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο μίνι ντέρμπι με την Ενερτζέτικ, στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν από ένα οριζόντιο δοκάρι και στο οποίο βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, από το σημείο του πέναλτι, με το 0-1 στο δέκατο τρίτο λεπτό και το 1-1 με τον Στέφεν στο είκοσι επτά. Η ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την Ενερτζέτικ τελικά πιο αποτελεσματική ή πιο τυχερή, αν προτιμάτε, με το 1-2 με ένα ξερό, εκτός περιοχής σουτ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις ήττες για την Ίσλοχ, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, μία για την Ίσλοχ και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Χαρακτηριστικό, πως η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ ξεκίνησε με ένα καρέ νικών μέχρι το 2018, αλλά η Ίσλοχ απέσπασε στην συνέχεια δύο ισοπαλίες και πανηγύρισε πέρσι στο πρωτάθλημα ένα εντυπωσιακό «διπλό» καθώς πραγματοποίησε στο υπέρ της 4-2 με τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, τη μεγάλη ανατροπή.

Φαβορί η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, με την τιμή όμως που την συνοδεύει να είναι αρκετά χαμηλή, παρά το εντυπωσιακό της νικηφόρο σερί αλλά και την προ μίας εβδομάδας κατάκτηση του κυπέλλου. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, από την στιγμή που και η Ίσλοχ παίζει ανοιχτά μακριά από το γήπεδο της.