Μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ράντερς να ψάχνει το τρίποντο που θα κρατήσει «ζωντανές» τις ελπίδες που έχει για την πρώτη εξάδα και την συμμετοχή της στα πλέι οφ, την στιγμή που η Χόμπρο είναι θεωρητικά αδιάφορη, καθώς δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την 12η θέση.

Να σημειωθεί, πως οι έξι πρώτες ομάδες θα συνεχίσουν στα πλέι οφ, ενώ αυτές από την 7η θέση και κάτω στα πλέι άουτ. Οι ομάδες των πλέι οφ θα κρατήσουν τους βαθμούς της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και αφού θα παίξουν δύο φορές μεταξύ τους θα κριθεί ο τίτλος και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Οι υπόλοιπες οκτώ ομάδες θα δημιουργήσουν στα πλέι άουτ δύο γκρουπ, με τις δύο πρώτες των ομίλων να προκρίνονται στον επόμενο γύρο και να έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν εισιτήριο για το επόμενο Γιουρόπα Λιγκ και τις τελευταίες να υποβιβάζονται. Οι ομάδες επίσης που θα τερματίσουν στην 3η θέση των δύο αυτών γκρουπ, θα δώσουν μεταξύ τους διπλούς αγώνες μπαράζ, με τον ηττημένο να υποβιβάζεται.

Ισοπαλία με 1-1 την Πέμπτη σε εξ αναβολής ματς στην έδρα της Άαρχους, με την Ράντερς να έχει σίγουρα μια πικρή γεύση από την στιγμή που δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις, παρά το γεγονός πως είχε νωρίτερα σύμμαχο την τύχη και αν κέρδιζε θα έπαιρνε πολλά περισσότερα από αυτά που δικαιούταν. Στην 7η θέση και στο -3 από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα Άαλμποργκ, με την οποία πάντως θα ισοβαθμήσει σε περίπτωση νίκης στο σημερινό ματς, έστω και αν μειονεκτεί στην διαφορά τερμάτων. Μπροστά στο σκορ η Ράντερς στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Άαρχους σχεδόν από το πουθενά, με ένα σουτ του Πίσινγκερ (φωτό) λίγα μέτρα κάτω από την σέντρα, σε μια φάση όπου ο σκόρερ έπιασε στον ύπνο τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος ήταν αρκετά έξω από την εστία του. Παρόλα αυτά, σε ρόλο κομπάρσου στην επανάληψη, προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ της 1-0, δίνοντας την ευκαιρία στην Άαρχους να την πιέσει ασφυκτικά και να ισοφαρίσει τελικά όπως προαναφέρθηκε στις καθυστερήσεις. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ράντερς, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για την Χόμπρο πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, με 0-0 στην έδρα της Άαρχους και 1-1 φιλοξενώντας την Έσμπιεργκ, οι οποίες την διατήρησαν στην 12η θέση. Δεδομένο πάντως, πως δε μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, καθώς βρίσκεται στο -7 από την 11η στον βαθμολογικό πίνακα, Σοντερίσκε. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Χόμπρο, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ράντερς, μία για την Χόμπρο και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στο ισχυρότερο κίνητρο της Ράντερς, η οποία είναι «υποχρεωμένη» να κυνηγήσει τα πλέι οφ, έστω και αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της.