Μονομαχία με φόντο τα πλέι οφ, με την Καρταχινές στην 4η θέση με 31 βαθμούς, δύο λιγότερους, από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο. Απαραίτητη σημείωση, πως την ίδια ώρα η ομάδα που τις απειλεί, η 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Χικαράλ, δοκιμάζεται στην έδρα της πρωτοπόρου Ντεπορτίβο Σαπρίσα.

Αξίζει να τονιστεί, πως τον τίτλο θα διεκδικήσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, μετά φυσικά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του Κλαουσούρα. Στην 2η κατηγορία επίσης της Κόστα Ρίκα, υποβιβάζεται η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας, όπου υπολογίζονται συνολικά τα πρωταθλήματα Απερτούρα και Κλαουσούρα.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Καρταχινές, με το πιο πρόσφατο εξ αυτών, το 3-1 της Κυριακής στην έδρα της αδιάφορης Σαν Κάρλος, την διατήρησε στην 4η θέση και το +2 από την 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Χικαράλ. Κυρίαρχος η Καρταχινές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Σαν Κάρλος, στο οποίο πίεσε αρκετά την αντίπαλο της και στο οποίο βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ, με τα κοντινά πλασέ των Αστράντα και Ερνάντες, στο τεσσαρακοστό δεύτερο και τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, αντίστοιχα. Η μείωση ακολούθως από την αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα έξι, με τον Κιρός όμως, να «τελειώνει» το ματς στο εβδομήντα, με ένα εκτός περιοχής βολέ. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Καρταχινές, σε εννέα ματς στο γήπεδο της στο Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αγχωτικό αλλά πολύτιμο 3-1 φιλοξενώντας την Σάντος Γκουάπιλες, το οποίο εδραίωσε την Ερεντιάνο στην πρώτη τετράδα, καθώς διατήρησε τόσο την 3η θέση όσο και το +4 από την 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Χικαράλ. Αρκετό ζόρι για την Ερεντιάνο στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό, με κοντινό σουτ του Ρουίς και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει στο σαράντα τέσσερα. Παρόλα αυτά, το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο πενήντα τέσσερα και ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ της αντιπάλου της, δέκα λεπτά αργότερα, της έδωσαν την ευκαιρία να βρεθεί αρχικά 2-1 μπροστά στο σκορ και να διώξει το άγχος στην συνέχεια, με το 3-1, έξι λεπτά πριν το φινάλε από τον Τεχέδα. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για την Ερεντιάνο, σε εννέα ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Καρταχινές, επτά για την Ερεντιάνο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 22 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Ραφαέλ Μέσα».

Η ισοπαλία, εκ πρώτης όψεως, δείχνει να εξυπηρετεί τις δύο ομάδες, ειδικά αν την ίδια ώρα η 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Χικαράλ, γνωρίζει την ήττα στην έδρα της πρωτοπόρου Ντεπορτίβο Σαπρίσα. Παρόλα αυτά, εκτίμηση μου, πως μπορεί να έχουμε ανοιχτό ματς, καθώς τόσο η Καρταχινές όσο και η Ερεντιάνο, θα θέλουν να αποφύγουν την 4η θέση που θα τις φέρει αντιμέτωπες με την Ντεπορτίβο Σαπρίσα, η οποία μόνο αν «αυτοκτονήσει» δεν θα πάρει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του Κλαουσούρα.