Στο Villa Park η Άστον Βίλα καλείται να “επενδύσει” στον βαθμό που πήρε στο Νιουκάστλ την περασμένη αγωνιστική και αυτό θα το πετύχει μονάχα εάν κερδίσει ή τουλάχιστον δεν χάσει από την φορμαρισμένη Γουλβς το απόγευμα του Σαββάτου.

Οι “Χωριάτες” τσίμπησαν βαθμό κόντρα στην Νιουκάστλ την περασμένη αγωνιστική σε ένα ματς που είχαν σύμμαχο την τύχη αφού οι “καρακάξες” και μετά το 1-0 στα μισά της επανάληψης έχασαν πολλές ευκαιρίες για ένα 2ο τέρμα και οι ίδιοι έφτασαν στην ισοφάριση χάρη σε τέρμα του Αιγύπτιου Ελ Μοχαμαντί στο φινάλε κόντρα στην ροή του αγώνα.

Δίχως νίκη εδώ και 8 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις εκ των οποίων οι 7 είναι για το πρωτάθλημα με απολογισμό πέντε ήττες και μόλις δυο ισοπαλίες.

Οι “Λύκοι” έχουν πετύχει δυο back to back νίκες μετά την διακοπή , με μηδέν παθητικό, απέναντι στην Γουέστ Χαμ (2-0) και την Μπόρνμουθ (1-0) και έτσι κρατιούνται πάντα σε θέση βολής από την 4η Τσέλσι ( -2) υστερώντας μονάχα σε ισοβαθμία από την 5η Μάντσεστερ.Γ.

Αυτό σημαίνει πως ο στόχος για το σεντόνι του Champions League είναι ορατός και ενώ απομένουν εφτά αγωνιστικές μέχρι το φινάλε.
Δίχως απουσίες της τελευταίας στιγμής οι φιλοξενούμενοι ταξιδεύουν στο Villa Park με απολογισμό 3/4 διπλά σκοράροντας δυο γκολ ανά 90λεπτο σε αυτά τα παιχνίδια.

Προϊστορία: Η Γουλβς έχει κερδίσει με 2-1 την Άστον Βίλα στο Molineux νωρίτερα στην σαιζόν. Οι “Χωριάτες” είναι αήττητοι στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια τους απέναντι στους “Λύκους” μετρώντας δυο νίκες.

* Οι φιλοξενούμενοι πάνε με πατημένο το γκάζι και δεν καταλαβαίνουν από κούραση Στο 1,80 το 2ιπλό δεν είναι άσχημο αν και οι γηπεδούχοι έχουν πιο ισχυρό βαθμολογικό κίνητρο.