Με «μαξιλαράκι» ασφαλείας η 16η στον βαθμολογικό πίνακα, Θέλτα, καθώς απέχει επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που στη Μπαρτσελόνα δεν υπάρχει περιθώριο λάθους.

Τυχερό αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 1-0 για την Θέλτα την Τετάρτη που μας πέρασε στην έδρα της Σοσιεδάδ, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Βίγκο να βρεθεί στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Σε παθητικό ρόλο η Θέλτα στο συγκεκριμένο ματς και με κορυφαίο τον γκολκίπερ Ρουμπέν Μπλάνκο, «τιμωρώντας» την πολύ πιο απειλητική Σοσιεδάδ, στη μοναδική της επιθετική προσπάθεια, με πέναλτι του Ιάγκο Άσπας (φωτό) στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄). Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Θέλτα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο Βίγκο (5-5-5), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, το οποίο διατήρησε τη Μπαρτσελόνα στην κορυφή, έστω και αν μειονεκτεί στην ισοβαθμία με την Ρεάλ. Τα μεταξύ των ομάδων ματς είναι άλλωστε το πρώτο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας, με την Ρεάλ να έχει επικρατήσει 2-0 της Μπαρτσελόνα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», ενώ 0-0 η μονομαχία τους στην Βαρκελώνη. Φλύαρη η Μπαρτσελόνα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο οποίο πάντως δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την βασκική ομάδα και στο οποίο βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα, με κοντινό πλασέ του Ράκιτιτς, στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Μπαρτσελόνα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Μπουσκέτς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Θέλτα, δύο για τη Μπαρτσελόνα και τρεις ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Βίγκο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Με λιγότερη πίεση πλέον η Θέλτα, ενώ δεν πείθει η Μπαρτσελόνα, με τον βαθμό δυσκολίας του σημερινού ματς για την ομάδα της Βαρκελώνης να είναι σαφώς μεγαλύτερος, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών. Το ειδικό στοίχημα των λίγων τερμάτων η επιλογή μου, εκτιμώντας πως η Θέλτα θα ακολουθήσει τακτική ανάλογη του ματς με την Σοσιεδάδ.

Πρόταση: Under 2,5