Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ραμόν ντε Καράνθα», με την Κάντιθ να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο όχι μόνο θα διατηρηθεί στην κορυφή, αλλά θα εδραιωθεί ταυτόχρονα στην πρώτη δυάδα, την στιγμή που η Τενερίφη προσπαθεί να μειώσει, έστω και την ύστατη ώρα, την απόσταση που την χωρίζει από την κορυφή.

Ισοπαλία με 1-1 μεσοβδόμαδα στο ντέρμπι ανόδου στην έδρα της 4ης στον βαθμολογικό πίνακα, Ουέσκα, με την Κάντιθ πλέον μόνη στην κορυφή, έστω και αν έχει απόσταση ενός μόλις βαθμού από την Σαραγόσα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ντέρμπι με την Ουέσκα, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την Κάντιθ, με το σκορ στο 0-0, με τους γηπεδούχους τελικά να είναι αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό. Παρόλα αυτά, με αρκετή υπομονή η ανώτερη στο τελευταίο τέταρτο, Κάντιθ, «πληγώνοντας» την Ουέσκα με πέναλτι του Άλεξ Φερνάντεθ, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Εννέα νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες για την Κάντιθ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ραμόν ντε Καράνθα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, επιβλητικό 4-1 για την Τενερίφη φιλοξενώντας τη Μιραντές, με τους «νησιώτες» πλέον στο -4 από την πρώτη εξάδα. Μπροστά στο σκορ η Τενερίφη στο ματς με τη Μιραντές στο έβδομο μόλις λεπτό, με εκτός περιοχής σουτ του Αϊτόρ Σανθ, ενώ το 2-0 για τους «νησιώτες» στο δέκα τέσσερα, από πέναλτι του Λουίς Μίγια. Υποτονικό στην συνέχεια το ξεκίνημα της Τενερίφης στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της όχι μόνο να μειώσει στο σαράντα επτά, αλλά να έχει και δοκάρι λίγο αργότερα, αγγίζοντας φυσικά την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, το τρίτο της τέρμα, με την κοντινή κεφαλιά του Ντάνι Γκόμεθ στο εξήντα τέσσερα, «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τους «νησιώτες», με πλασέ του Λουίς Μίγια, από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Τενερίφη, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ελιοντόρο Ροντρίγκεθ Λόπεθ», ενώ πάγια πλέον η απουσία του μέσου Μπόρχα Λάσο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κάντιθ, μία για την Τενερίφη και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ραμόν ντε Καράνθα».

Η αλήθεια είναι, πως η τιμή που συνοδεύει την Κάντιθ είναι αρκετά ελκυστική. Παρόλα αυτά, ο παράγοντας έδρα δεν είναι από μόνος του αρκετός για να της δείξουμε εμπιστοσύνη, ειδικά από την στιγμή που έχει δεχθεί γκολ και στα τέσσερα ματς που έχει δώσει μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, ειδικότερα όταν απέναντι υπάρχει η επικίνδυνη και με μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, Τενερίφη.