Μονομαχία με φόντο την πρώτη τριάδα, με τη Νέμαν Γκρόντνο στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 23 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 4η πρωταθλήτρια Λευκορωσίας, Ντιναμό Μπρεστ.

Πέντε συνεχόμενα τρίποντα για τη Νέμαν Γκρόντνο, η οποία μετά και το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Σλουτσκ, βρέθηκε πλέον στο -3 από την πρώτη τριάδα. Πιο εύκολη η επικράτηση της Νέμαν Γκρόντνο στο ματς με την Σλουτσκ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της 1-0, στο οποίο το τέρμα του Ζαμπέλιν στο τριάντα της ήταν αρκετό και στο οποίο, σημείο αναφοράς ήταν οι τρεις αποβολές της αντιπάλου της στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Νέμαν Γκρόντνο, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Λεγκτσίλιν.

Στην αντίπερα όχθη, 3-1 φιλοξενώντας την Γκοροντέγια, με τη Ντιναμό Μπρεστ να πανηγυρίζει το τέταρτο της συνεχόμενο τρίποντο και να μειώνει ακόμα περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη τριάδα. Μπροστά στο σκορ η Γκοροντέγια στο μεταξύ τους ματς, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο είκοσι οκτώ, με άμεση όμως την «απάντηση» από τη Ντιναμό Μπρεστ, με το 1-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό, με κεφαλιά του Μιλέβσκι. Μοιρασμένο ακολούθως το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για τη Ντιναμό Μπρεστ, η οποία πάντως πήρε το προβάδισμα στο εξήντα έξι, με κοντινό πλασέ του Λάπτεβ. Το 3-1 με εντός περιοχής σουτ του Γκορντέιτσουκ, πέντε λεπτά αργότερα, ενώ χαλάρωση στο τελευταίο τέταρτο για την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας, επιτρέποντας στην Γκοροντέγια να γίνει και πάλι απειλητική. Τέσσερις νίκες και δύο ήττες για τη Ντιναμό Μπρεστ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αμυντικός Πάβλοβετς.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Νέμαν Γκρόντνο, πέντε για τη Ντιναμό Μπρεστ και δύο ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Ντιναμό Μπρεστ, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, από την στιγμή που απέναντι υπάρχει η φορμαρισμένη Νέμαν Γκρόντνο.