Τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Γερμανίας και μονόπλευρο, θεωρητικά, το συγκεκριμένο ματς, καθώς η Αρμίνια Μπίλεφελντ έχει συνδυάσει την άνοδο και την 1η θέση, την στιγμή που η Χάιντεχαϊμ δίνει μάχη με το Αμβούργο για να κρατηθεί στην 3η που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ισοπαλία με 3-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Καρλσρούης, σε ένα ματς στο οποίο η Αρμίνια Μπίλεφελντ βρέθηκε 3-0 μπροστά στο σκορ στο είκοσι και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με πέναλτι, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Πιο συγκεκριμένα, το 1-0 από τον Χάρτελ, στο τρίτο μόλις λεπτό, ο Κλος το 2-0 στο δέκα, ο οποίος είναι μάλιστα και ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, ενώ το 3-0 από αυτογκόλ του στόπερ της αντιπάλου της, Κόμπαλντ. Παρόλα αυτά, «απάντηση» από την Καρλσρούη στο είκοσι τέσσερα, με τους γηπεδούχους να μένουν στο ματς, ενώ δύο πέναλτι στην συνέχεια, στο εβδομήντα και στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό, διαμόρφωσαν το τελικό 3-3. Άξιο αναφοράς πάντως, πως η Αρμίνια Μπίλεφελντ διατήρησε το αήττητο στο 2020 και αυτός είναι, τουλάχιστον όπως αυτό αναφέρεται από τις τάξεις της, ο στόχος στο φινάλε του πρωταθλήματος. Οκτώ νίκες, επτά ισοπαλίες και μία ήττα για την Αρμίνια, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο Μπίλεφελντ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δραματικό 2-1 στο ντέρμπι της 3ης θέσης φιλοξενώντας το Αμβούργο, στο οποίο η Χάιντενχαϊμ πραγματοποίησε, με ψύχραιμο πλασέ του Αυστριακού μέσου, Κερχσμπάουμερ, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, τη μεγάλη ανατροπή. Νωρίτερα, πίσω στο σκορ η Χάιντενχαϊμ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (46΄), βλέποντας όμως στην συνέχεια να εκμεταλλεύεται στο τελευταίο τέταρτο του ματς την αδικαιολόγητη καθίζηση του Αμβούργου, κυριαρχώντας και ισοφαρίζοντας αρχικά με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων στο ογδόντα, πριν φτάσει φυσικά στο 2-1. Με νίκη σήμερα τερματίζει στην 3η θέση, ενώ με ισοπαλία, θα πρέπει να μην κερδίσει την ίδια ώρα το Αμβούργο στο γήπεδο του την αδιάφορη Σαντχάουζεν. Το χειρότερο σενάριο φυσικά η ήττα, καθώς θα πρέπει την ίδια ώρα να ηττηθεί και το Αμβούργο, γιατί σε περίπτωση ισοβαθμίας η Χάιντενχαϊμ μειονεκτεί. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Χάιντενχαϊμ, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία, στις έξι μονομαχίες ανάμεσα στην Αρμίνια και την Χάιντενχαϊμ στο Μπίλεφελντ, την τελευταία δεκαετία (2-2-2).

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο κίνητρο της Χάιντενχαϊμ, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει η αήττητη στο 2020, πρωταθλήτρια της κατηγορίας, Αρμίνια Μπίλεφελντ.