Φινάλε στην 2η κατηγορία της Γερμανίας και μονόπλευρο, θεωρητικά, το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με μόνο κίνητρο, αν φυσικά υπάρχει, για την Γκρόιτερ Φιρτ το καλύτερο πλασάρισμα, την στιγμή που η Καρλσρούη προσπαθεί να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής.

Ισοπαλία με 2-2 την προτελευταία αγωνιστική στην έδρα της Μπόχουμ, σε ένα ματς στο οποίο η Γκρόιτερ Φιρτ άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό με τον Χργκότα και στο οποίο ισοφάρισε στο εβδομήντα εννέα με τον Ερνστ, αφού προηγουμένως η αντίπαλος της είχε πραγματοποιήσει προσωρινά την ανατροπή. Στην 8η θέση πλέον η Γκρόιτερ Φιρτ και με στόχο, αν φυσικά υπάρχει, την 6η, ανάλογα και το αποτέλεσμα στο ματς ανάμεσα στο Αννόβερο και τη Μπόχουμ και γενικότερα να τερματίσει πάνω από το μέσο του βαθμολογικού πίνακα. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Γκρόιτερ Φιρτ, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 3-3 φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια της κατηγορίας, Αρμίνια Μπίλεφελντ, με το αποτέλεσμα αυτό να θεωρείται, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, νίκη για την Καρλσρούη, καθώς την κράτησε «ζωντανές», τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για αποφυγή των μπαράζ παραμονής. Προβάδισμα τριών τερμάτων για την Αρμίνια Μπίλεφελντ στο μεταξύ τους ματς στο είκοσι, το οποίο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Καρλσρούη. Παρόλα αυτά, μεγάλος πρωταγωνιστής στην συνέχεια ο 27χρονος επιθετικός Χόφμαν, ο οποίος μείωσε στο είκοσι τέσσερα, με διαγώνιο βολέ από το ύψος της μικρής περιοχής και ο οποίος έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του, με δύο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, στο εβδομήντα και στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό. Μονόδρομος η νίκη για την Καρλσρούη στο σημερινό ματς, σημειώνοντας πάντως, πως για να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής, θα πρέπει την ίδια ώρα η Νυρεμβέργη να πάρει το τρίποντο στο Κίελο, στη μονομαχία της με την τοπική Χόλσταϊν. Με ισοπαλία φυσικά είναι οριστικά στα μπαράζ, ενώ σε περίπτωση ήττας δεν υπάρχει κίνδυνος, καθώς έχει μεγάλη διαφορά τερμάτων από τις δύο υποβιβασμένες ουσιαστικά, Βέχεν και Ντιναμό Δρέσδης. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Καρλσρούη, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Λόρεντς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκρόιτερ, ισάριθμες για την Καρλσρούη και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Φιρτ.

Επιλογή μου το «διπλό», παρά το γεγονός πως η Καρλσρούη έχει μόλις δύο στο φετινό πρωτάθλημα, ποντάροντας στο κίνητρο φυσικά των φιλοξενούμενων, σημειώνοντας επίσης, πως δεν έδωσα καμία βάση στις φήμες που υπάρχουν πως η Γκρόιτερ Φιρτ θέλει να δημιουργήσει πρόβλημα στη «μισητή» Νυρεμβέργη.