Με στόχο να εξαντλήσει τις ελπίδες που έχει για έξοδο στην Ευρώπη η 10η στον βαθμολογικό πίνακα Γρανάδα, την στιγμή που η Έιμπαρ έχει απόσταση πέντε βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Λευκή ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική στη Μαδρίτη με την τοπική Λεγκανές για την Γρανάδα, η οποία βρίσκεται πλέον στο -5 από την πρώτη εξάδα και το -4 από την 7η θέση, που υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ευχαριστημένη η Γρανάδα, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τον βαθμό στο ματς με τη Λεγκανές, στο οποίο απείλησε με μόλις δύο μακρινά σουτ και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει σημαντικές ευκαιρίες, με σπουδαιότερη φυσικά το χαμένο της πέναλτι, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό. Εννέα νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γρανάδα, σε 15 ματς στο «Λος Κάρμενες», ενώ με πρόβλημα, ο Πορτογάλος γκολκίπερ Ρουί Σίλβα.

Στην αντίπερα όχθη, πολύτιμο 1-0 για την Έιμπαρ φιλοξενώντας την Βαλένθια, καθώς με το αποτέλεσμα αυτό, η «μικρή» βασκική ομάδα βρέθηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Έιμπαρ στο ματς με τις «νυχτερίδες» από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων στο δέκατο έκτο λεπτό, βλέποντας το 1-0 στην συνέχεια να μην αλλάζει, παρά τις ευκαιρίες που υπήρχαν και από τις δύο πλευρές. Μία νίκη, έξι ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Έιμπαρ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ιπουρούα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 30χρονος επιθετικός Σέρτζι Ένριχ.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Έιμπαρ, το 3-1 του 2014 και το 2-1 του 2015 και μία ισοπαλία, το 0-0 του 2014, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Γρανάδα.

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς η σκληροτράχηλη Έιμπαρ μπορεί να προβληματίσει αρκετά όχι μόνο την Γρανάδα, αλλά οποιονδήποτε αντίπαλο.