Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Αντούβα», με τη Μιραντές να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Αλμερία θα κυνηγήσει τη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση της από την προπορευόμενη δυάδα, με υπηρεσιακό τον Πορτογάλο, Ναντίνιο.

Βαρύ 1-4 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Τενερίφης, με θετικό πάντως για τη Μιραντές, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη εξάδα. Σε παθητικό ρόλο η Μιραντές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τενερίφη, στο οποίο έδωσε την ευκαιρία στους «νησιώτες» να βρουν δύο φορές το δρόμο για τα δίχτυα, στο έβδομο και το δέκατο τέταρτο λεπτό. Βελτιωμένη πάντως η Μιραντές, τουλάχιστον στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, όπου όχι μόνο μείωσε στο σαράντα επτά, με κοντινή κεφαλιά του Βραζιλιάνου επιθετικού Μαρανιάο, αλλά είχε και δοκάρι λίγο αργότερα, αγγίζοντας φυσικά την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, λευκή πετσέτα από τη Μιραντές στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό, καθώς απογοητεύτηκε από το τρίτο τέρμα της αντιπάλου της, στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ενώ ένα ακόμα γκολ από τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις, το οποίο έδωσε ανέλπιστα διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους. Έξι νίκες, δέκα ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μιραντές, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αντούβα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος από τη Μαρτινίκα, Μάλσα.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 0-1 φιλοξενώντας την Αλκορκόν, με την Αλμερία όχι μόνο να χάνει έδαφος στη μάχη της απευθείας ανόδου, αλλά να προβληματίζει με τα αποτελέσματα της μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς σε τέσσερα συνολικά ματς, έχει ηττηθεί δύο φορές στο γήπεδο της, ενώ έχει ισάριθμα «διπλά». Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες από την Αλμερία στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Αλκορκόν, στο οποίο όμως έμεινε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, στη μοναδική φορά που η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης πέρασε την σέντρα. Κυρίαρχος η Αλμερία στην συνέχεια και στην επανάληψη, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα την υπεροχή της και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με το 0-1 μάλιστα να αποτελεί στο τέλος και το «κύκνειο άσμα» του πρώην προπονητή της πλέον, Γκούτι. Επτά νίκες, οκτώ ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Αλμερία, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μεντιτεράνεο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα και με υπηρεσιακό όπως προαναφέρθηκε, τον Πορτογάλο, Ναντίνιο (φωτό).

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μιραντές, το 1-0 του 2013 και το 2-1 του 2017 και μία ισοπαλία, το 1-1 του 2016, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αλμερία.

Επιλογή τεράστιου ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο ότι η Αλμερία παίζει με λιγότερη πίεση μακριά από το γήπεδο της, παρά το γεγονός πως η Μιραντές είναι πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «Αντούβα».