Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης στο «Σάντο Ντομίνγκο» ανάμεσα στην Αλκορκόν και την Ράγιο Βαγιεκάνο, καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο -3 και το -2 από την πρώτη εξάδα, αντίστοιχα.

Επικράτηση με 1-0 την Πέμπτη που μας πέρασε στην έδρα της Αλμερία, με την Αλκορκόν να διατηρεί, έστω και με σύμμαχο την τύχη στο συγκεκριμένο ματς, το εκπληκτικό της, εκτός έδρας αήττητο, μετρώντας πλέον επτά νίκες και έντεκα ήττες σε 18 συνολικά ματς μακριά από το «Σάντο Ντομίνγκο». Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες από την Αλμερία στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με την Αλκορκόν όμως να «τιμωρεί» την αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Ερνέστο Γκόμεθ, στο σαράντα πέντε. Κυρίαρχος η Αλμερία στην συνέχεια και στην επανάληψη, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα την υπεροχή της και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και εννέα ήττες για την ομάδα του 40χρονου Φραν Φερνάντεθ (φωτό), σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάντο Ντομίνγκο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού μίνι ντέρμπι.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για την Ράγιο Βαγιεκάνο στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας το 1-1 φιλοξενώντας την Σπόρτινγκ Χιχόν, να διαδέχεται το δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-3 στην έδρα της Λα Κορούνια. Μοιρασμένο το ματς με την Σπόρτινγκ Χιχόν, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, με το 0-1 από τους φιλοξενούμενους στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄) και την «απάντηση» της Ράγιο Βαγιεκάνο στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Κουάσμι. Δύο νίκες, δώδεκα ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ράγιο Βαγιεκάνο, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Σκοπιανός γκολκίπερ Ντιμιτριέφσκι.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αλκορκόν, σε ισάριθμα μίνι ντέρμπι με την συμπολίτισσα Ράγιο Βαγιεκάνο την τελευταία δεκαετία στο «Σάντο Ντομίνγκο», μάλιστα με μηδέν παθητικό, επικρατώντας 2-0 το 2011, 2-0 το 2017 και 4-0 το 2018.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης, ανάμεσα σε δύο σχεδόν ισάξιες και με τον ίδιο ακριβώς στόχο, ομάδες.