Στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, το ματς με το οποίο ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στη La Liga, με κοινό σημείο για την Χετάφε και την Σοσιεδάδ, πως αμφότερες ψάχνουν για το πρώτο τους τρίποντο μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Ισοπαλία με 1-1 για την Χετάφε στην έδρα της Βαγιαδολίδ, με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης χωρίς νίκη στα τέσσερα ματς που έχει δώσει μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, «υποχωρώντας» πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 6η θέση και το -5 από την πρώτη τετράδα. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι ευκαιρίες στο ματς στην έδρα της Βαγιαδολίδ, με την Χετάφε μπροστά στο σκορ στο τεσσαρακοστό λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Μάτα, από το ύψος περίπου της μικρής περιοχής και το 1-1 για τους φιλοξενούμενους από πέναλτι, στο σαράντα πέντε. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές στιγμές για τις δύο ομάδες και στην επανάληψη, με την Χετάφε να έχει αρχικά ένα οριζόντιο δοκάρι και την Βαγιαδολίδ μια σπουδαία ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε. Επτά νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Χετάφε, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Τογκολέζος στόπερ Ντζενέ.

Στον αντίποδα, κάτι ανάλογο και για την Σοσιεδάδ, η οποία μετά και το εντός 0-1 από την Θέλτα, παρέμεινε χωρίς τρίποντο στα τέσσερα της ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος και η οποία βρέθηκε πλέον στην 7η θέση και το -7 από την πρώτη τετράδα. Πικρή γεύση πάντως για την βασκική ομάδα από το 0-1 στο ματς με την Θέλτα, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα από πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σοσιεδάδ, σε 15 ματς στη La Liga μακριά από το Σαν Σεμπαστιάν, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Γιορέντε.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Χετάφε, δύο για την Σοσιεδάδ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδρίτη.

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας φυσικά το ρίσκο με σημείο, από την στιγμή που μονομαχούν δύο σχεδόν ισάξιες και με τον ίδιο στόχο, ομάδες, οι οποίες μάλιστα έχουν απογοητεύσει μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, σε σχέση φυσικά με την εξαιρετική παρουσία που είχαν πριν την διακοπή.