Πολύ σπουδαίο ματς στο «Ρομαρέδα», με την Σαραγόσα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, την στιγμή που η 4η στον βαθμολογικό πίνακα Ουέσκα με νίκη θα βρεθεί στο -3 τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο φυσικά και την πρώτη δυάδα.

Επικράτηση με 2-1 την Τρίτη στην έδρα της Εξτρεμαδούρα, με την Σαραγόσα να πραγματοποιεί την ανατροπή και να διατηρείται, με το αποτέλεσμα αυτό, στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η εντός έδρας ήττα μάλιστα της πρωτοπόρου Κάντιθ το Σάββατο από την Τενερίφη, της δίνει την ευκαιρία σήμερα με νίκη, να βρεθεί όπως προαναφέρθηκε, στην κορυφή. Υποτονική η Σαραγόσα στο πρώτο τέταρτο του ματς με την Εξτρεμαδούρα, στο οποίο είδε την αντίπαλο της όχι μόνο να παίρνει προβάδισμα στο σκορ, αλλά να έχει και ένα οριζόντιο δοκάρι. Παρόλα αυτά, κυνική εμφάνιση από την Σαραγόσα στην συνέχεια, με το 1-1 αρχικά με εκτός περιοχής σουτ του Ραούλ Γκούτι, στο είκοσι τέσσερα και την ανατροπή, με πλασέ του Κολομβιανού επιθετικού Λουίς Σουάρες από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό. Οκτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σαραγόσα, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ρομαρέδα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 1-1 φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Κάντιθ, με το οποίο η Ουέσκα «υποχώρησε» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας πίσω φυσικά στη μάχη της απευθείας ανόδου. Σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο συγκεκριμένο ματς, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την Κάντιθ με το σκορ στο 0-0, με την Ουέσκα πάντως να είναι αυτή που βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα, με εντός περιοχής σουτ του Ιάπωνα επιθετικού Οκαζάκι, στο εξήντα πέντε. Παρόλα αυτά, η Κάντιθ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, «πληγώνοντας» ή «κλέβοντας» αν προτιμάτε τη μπουκιά από το στόμα της Ουέσκα, με πέναλτι, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Ουέσκα, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Αλκοράθ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σαραγόσα, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), το 2017 και το 2018 και μία ισοπαλία, το 3-3 του 2016, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουέσκα.

Απρόβλεπτη η Σαραγόσα στα τέσσερα ματς που έχει δώσει μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με τον παράγοντα έδρα να μην είναι από μόνος του αρκετός για να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, κόντρα στην σκληροτράχηλη και με έφεση στο σκοράρισμα, Ουέσκα.