Στη Μαδέιρα το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μαρίτιμο στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η 2η στον βαθμολογικό πίνακα Μπενφίκα συνεχίζει να δείχνει τάσεις «αυτοχειρίας», καθώς έρχεται από το οδυνηρό 3-4 στο «Ντα Λουζ» από την Σάντα Κλάρα.

Ήττα με 2-3 για τη Μαρίτιμο την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι παραμονής στην έδρα της Πορτιμονένσε, με τους «νησιώτες» πλέον σε περιπέτειες καθώς βρίσκονται πλέον στο +4 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη και την ομάδα του Πορτιμάο. Παθητική εμφάνιση από τη Μαρίτιμο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Πορτιμονένσε, με τους «νησιώτες» μάλιστα και με αρκετά τραγικά λάθη στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο τους να βρεθεί με προβάδισμα δύο τερμάτων. Η μείωση του σκορ ακολούθως από τη Μαρίτιμο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κοντινό σουτ του Ροντίγκο Πίνιο, στο πενήντα δύο, με το ματς όμως να «τελειώνει» ουσιαστικά έξι λεπτά αργότερα, με το τρίτο τέρμα της Πορτιμονένσε. Χωρίς κάτι ουσιαστικό στην συνέχεια στο τελευταίο ημίωρο, πέρα του δεύτερου τέρματος της Μαρίτιμο και πάλι από τον Ροντίγκο Πίνιο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μαρίτιμο, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στη Μαδέιρα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Καμερουνέζος μέσος Μπαμπόκ.

Στην άλλη πλευρά, 3-4 φιλοξενώντας την Σάντα Κλάρα, αποτέλεσμα που επιβεβαίωσε την «αρρωστημένη» κατάσταση που υπάρχει στη Μπενφίκα. Κυρίαρχος αλλά εκνευριστικά άστοχη η Μπενφίκα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σάντα Κλάρα, στο οποίο «τιμωρήθηκε» μάλιστα από την αντίπαλο της, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Ατομική προσπάθεια στην συνέχεια από τον Ράφα Σίλβα και 1-1 στο πενήντα, με την ομάδα από τις Αζόρες όμως να φτάνει στο 1-2, επτά λεπτά αργότερα. Δύο κεφαλιές ακολούθως από τον Κάρλος Βινίσιους και προσωρινή ανατροπή από τη Μπενφίκα στο εξήντα τρία και το εξήντα πέντε, με το σοκ όμως για τους «αετούς» να έρχεται αρχικά από πέναλτι στο ογδόντα τρία και στην συνέχεια στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έντεκα νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μπενφίκα, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντα Λουζ», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Ρούμπεν Ντίας και ο Βραζιλιάνος μέσος Γκάμπριελ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μαρίτιμο, επτά για τη Μπενφίκα και μία ισοπαλία, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδέιρα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που συνοδεύει την «άρρωστη» Μπενφίκα, ειδικά κόντρα στην αξιόμαχη στο «σπίτι» της, Μαρίτιμο.