Στο Deepdale η Πρέστον υποδέχεται την Ντέρμπι Καουντι σε ένα ματς στο οποίο οι δυο ομάδες μπαίνουν ισόβαθμες και και με ίδιο στόχο που δεν είναι άλλος από ένα πλασάρισμα στα μπαράζ ανόδου.

Τα “κρίνα” δεν έχουν παίξει άσχημα μετά την διακοπή για την πανδημία αλλά έχουν ακόμη δεν έχουν πανηγυρίσει νίκη στα δυο πρώτα τους παιχνίδια.

Αρχικά έφεραν 1-1 με την Λούτον και κατόπιν έχασαν με 3-1 από την Κάρντιφ εντός έδρας δεχόμενοι τα δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έχουν χάσει την δυναμική που είχαν στο Deepdale αριθμώντας 4/5 ήττες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια τους δεχόμενοι μάλιστα τουλάχιστον δυο γκολ μέσο όρο ανά 90λεπτο.

Τα “κριάρια” έχουν το καλύτερο ρεκόρ στην κατηγορία μέσα στο 2020 ενώ προέρχονται από τέσσερις διαδοχικές νίκες εκ των οποίων οι δυο μετά την διακοπή με 3-2 απέναντι στην Μίλγουολ και το 2-1 κόντρα στην Ρέντινγκ.

Έχει γίνει πολλές φορές αναφορά στο πόσο έχει επηρεάσει στον τρόπο που αναπτύσσεται και εξελίσσεται η ομάδα η έλευση του Γουέιν Ρούνεϊ επιστρέφοντας από την άλλη άκρη του Ατλαντικού και το MLS αγωνιζόμενος σαν 1Οαρι και όχι σαν 9άρι αφού εκεί υπάρχει ο χαρισματικός Κρις Μάρτιν.

Προϊστορία: Η Πρέστον έχει αποτύχει να κερδίσει την Ντέρμπι Κάουντι στα 13 πιο πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ τους παιχνίδια μετρώντας μάλιστα 4/5 ήττες στα αντίστοιχα τελευταία.

* Εκτιμώ πως το momentum και η φόρμα αλλά και η παράδοση δείχνει προς τους φιλοξενούμενους με απόδοση 2,80 στο διαδίκτυο. Αξίζει και το ρίσκο του combo στο 2ιπλό με το Goal αφού είναι χαρακτηριστικό πως στα τελευταία 19 εκτός έδρας παιχνίδια της η Ντέρμπι δεν έχει κρατήσει ούτε μια φορά clean sheet.
Επίσης γκολ/γκολ έχει φέρει στις οχτώ πιο πρόσφατες “εξορμήσεις” της.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2+ Goal