Το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής, με την Ατλέτικο σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην 3η θέση, ενώ εντός επικίνδυνης ζώνης η Μαγιόρκα, που θα πρέπει να ρισκάρει από την στιγμή που βρίσκεται στο -5 από την γραμμή της παραμονής, πέντε στροφές πριν το φινάλε της La Liga.

Ισοπαλία με 2-2 για την Ατλέτικο στο «Καμπ Νόου» με τη Μπαρτσελόνα, βλέποντας τους «ροχιμπλάνκος» να κάνουν ένα πολύ μεγάλο «δώρο» στη «μισητή» συμπολίτισσα Ρεάλ, καθώς η «βασίλισσα» βρέθηκε στο +4 από την ομάδα των Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε. Δύο φορές πίσω στο σκορ η Ατλέτικο στο ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα (11΄, 50΄), την πρώτη μάλιστα από αυτογκόλ του Ντιέγκο Κόστα, αλλά ισάριθμες «απαντήσεις» από τα εύστοχα πέναλτι του Σαούλ στο δέκατο ένατο και το εξηκοστό τρίτο λεπτό, σημειώνοντας πάντως, πως το δεύτερο ήταν ανύπαρκτο. Δέκα νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για τους «ροχιμπλάνκος», σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ξέσπασμα για τη Μαγιόρκα με το επιβλητικό 5-1 φιλοξενώντας την Θέλτα, με το οποίο οι «νησιώτες» πήραν παράταση ζωής, καθώς μείωσαν στους πέντε βαθμούς την απόσταση που τους χωρίζει τόσο από την γραμμή της παραμονής όσο και την ομάδα του Βίγκο. Μπροστά στο σκορ η Μαγιόρκα στο ντέρμπι παραμονής με την Θέλτα στο δέκατο τρίτο λεπτό, από ένα ανύπαρκτο πέναλτι του Μπουντιμίρ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με τα δύο εντός περιοχής σουτ των Ερνάντες και Πόθο, στο είκοσι επτά και το σαράντα, αντίστοιχα. Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Θέλτα στο πενήντα, αλλά κανένα περιθώριο στην συνέχεια από τους «νησιώτες» στην ομάδα του Βίγκο, καθώς η Μαγιόρκα βρήκε δύο ακόμα φορές το δρόμο για τα δίχτυα, στο πενήντα τρία, με περίτεχνο πλασέ του Μπουντιμίρ και στο εξήντα, με εκτός περιοχής σουτ του Σάλβα Σεβίγια. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δεκατρείς ήττες για τους «νησιώτες», σε 16 ματς στη La Liga μακριά από το γήπεδο τους, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Σλοβάκος στόπερ Βαλζέντ και ο Κροάτης επιθετικός Μπουντιμίρ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ατλέτικο, το 3-0 του 2011 και δύο ισοπαλίες, το 1-1 του 2012 και το 0-0 του 2013, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μαγιόρκα.

Φαβορί οι «ροχιμπλάνκος», αλλά απελπιστικά χαμηλή η τιμή που τους συνοδεύει, με ειδικό στοίχημα τερμάτων να είναι η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.