Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε, με την Αντάλιασπορ στο μέσο περίπου του βαθμολογικού πίνακα και με στόχο, αν βέβαια υπάρχει, να διατηρήσει το αήττητο που τρέχει πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, την στιγμή που με τρίποντο η Μπασακσεχίρ θα βρεθεί στο +5 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Τραμπζονσπόρ, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ισοπαλία με 1-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Γκαζιαντέπ, με την Αντάλιασπορ να παραμένει αήττητη όχι μόνο σε τρία ματς μετά την επανέναρξη, αλλά και γενικότερα για 11 συνεχόμενες αγωνιστικές, πριν την διακοπή φυσικά του πρωταθλήματος. Σε ρηχά νερά η Αντάλιασπορ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Γκαζιαντέπ, στο οποίο όμως κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν, παρά την υπεροχή και τις ευκαιρίες της αντιπάλου της. Πίσω στο σκορ τελικά στο πενήντα οκτώ, με την Αντάλιασπορ όμως να «ξυπνάει» στο τελευταίο ημίωρο, παρά το γεγονός μάλιστα πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο, έχοντας οριζόντιο δοκάρι αρχικά και ισοφαρίζοντας στην συνέχεια, με πέναλτι του Σκοπιανού επιθετικού Ζάχοβιτς, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Δικαιολογημένα πάντως και τα παράπονα που είχαν οι γηπεδούχοι, για πέναλτι που τους αρνήθηκε ο διαιτητής στις καθυστερήσεις. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Αντάλιασπορ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 35χρονος μέσος Οζμέρτ.

Στην αντίπερα όχθη, 1-1 φιλοξενώντας την Γαλατά, με τη Μπασακσεχίρ όμως να διατηρείτε στην κορυφή και το +2 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Τραμπζονσπόρ, μετά το οδυνηρό 1-1 της ομάδας της Τραπεζούντας φιλοξενώντας την ουραγό Ανκαραγκουτσού. Πιο απειλητική αλλά ταυτόχρονα και άστοχη στο ντέρμπι με την Γαλατά, στο οποίο προηγήθηκε με κεφαλιά του Σέρβου μέσου Άλεξιτς στο πενήντα ένα και στο οποίο όμως «τιμωρήθηκε» από τη «μεγάλη» αντίπαλο της, στο εξηκοστό έβδομο λεπτό. Επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπασακσεχίρ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Φατίχ Τερίμ», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι μέσοι Τεκντεμίρ, Άλεξιτς και Βίσκα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αντάλιασπορ και πέντε για τη Μπασακσεχίρ, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Χωρίς πίεση η αξιόμαχη Αντάλιασπορ, ενώ μεγάλο το αήττητο σερί της. Παρόλα αυτά, η έδρα της δεν φοβίζει, με επιλογή μου το «διπλό», παρά τις σημαντικότατες απουσίες των φιλοξενούμενων. Πέντε αγωνιστικές άλλωστε για το φινάλε, με τη Μπασακσεχίρ να είναι «υποχρεωμένη» να πάρει «διπλό» που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κάλλιστα και μισός τίτλος, έστω και χωρίς τους Άλεξιτς και Βίσκα, από την στιγμή που η Τραμπζονσπόρ δοκιμάζεται αύριο στην Πόλη με την Γαλατά.