Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», με την εντός επικίνδυνης ζώνης Πορτιμονένσε στο -3 από την γραμμή της παραμονής, την στιγμή που η Γκιμαράες έχει απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πρώτη πεντάδα.

Επικράτηση με 1-0 στην έδρα της Φαμαλικάο, βλέποντας την Πορτιμονένσε όχι μόνο να διατηρεί το αήττητο στα πέντε της ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, αλλά να μειώνει ταυτόχρονα ακόμα περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την γραμμή της παραμονής. Κυρίαρχος η Πορτιμονένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Φαμαλικάο, στο οποίο ξεκίνησε με ένα οριζόντιο δοκάρι, πριν το 1-0 από το κοντινό πλασέ του Ρικάρντο Βαζ Τε, στο δέκατο έβδομο λεπτό και στο οποίο είχε μετά το τέρμα της, κραυγαλέες ευκαιρίες ένα δεύτερο γκολ. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Φαμαλικάο να παίρνει τα ηνία του ματς, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, χωρίς όμως να αλλάζει το 1-0 για την Πορτιμονένσε. Τρεις νίκες, επτά ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Πορτιμονένσε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 28χρονος Βραζιλιάνος μέσος Ντένερ.

Στην άλλη πλευρά, 2-0 φιλοξενώντας την Σετούμπαλ, με την Γκιμαράες όχι μόνο να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, αλλά να παραμένει ταυτόχρονα «ζωντανή» στην διεκδίκηση της 5ης θέση που οδηγεί στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Το 1-0 για την Γκιμαράες στο ματς με την Σετούμπαλ στο είκοσι εννέα, μετά από ατομική προσπάθεια του Έντουαρντς, αφού νωρίτερα ο Αντρέ Αντρέ είχε χαμένο πέναλτι στο τέταρτο μόλις λεπτό, ενώ το 2-0 στο ογδόντα τρία, από εκτός περιοχής ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ουατάρα. Κυρίαρχος γενικότερα η Γκιμαράες στο συγκεκριμένο ματς, με το 2-0 μάλιστα βάσει εικόνας και ευκαιριών να είναι «φτωχό», ενώ άξιο αναφοράς πως οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις αποβολές, μία στο εβδομήντα και δύο στις καθυστερήσεις. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γκιμαράες, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Αφόνσο Ενρίκες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Πορτιμονένσε και μία για την Γκιμαράες, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Χαρακτηριστικό, πως η Γκιμαράες επικράτησε 2-1, μάλιστα με ανατροπή, το 2011, σε ματς κυπέλλου, με την «απάντηση» όμως για την Πορτιμονένσε να είναι τρεις συνεχόμενες νίκες σε αγώνες πρωταθλήματος, με 2-1 τόσο το 2012 όσο και το 2018 και 3-2 το 2019.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, ειδικά σε ματς που έχει χαρακτήρα «τελικού» τόσο για την εντός επικίνδυνης ζώνης Πορτιμονένσε όσο και την 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Γκιμαράες.