Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στην Χάιντενχαϊμ και την Βέρντερ, οι οποίες έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Βρέμη. Να σημειωθεί, πως έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση νέας λευκής ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Φλύαρη και γεμάτη άγχος η Βέρντερ στην πρώτη μονομαχία τους στην Βρέμη, στην οποία μπορεί να είχε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της, χωρίς όμως οι ευκαιρίες της να μπορούν να χαρακτηριστούν κλασικές. Πολύ σφιχτή η Χάιντενχαϊμ, εξουδετερώνοντας τα ατού των γηπεδούχων, ενώ λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε τρία λεπτά πριν το φινάλε, καθώς άγγιξε στις καθυστερήσεις το 0-1.

Απόλυτα πετυχημένη η φετινή χρονιά για τη «μικρή» Χάιντεχαϊμ, η οποία τερμάτισε με δραματικό τρόπο στην 3η θέση του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας, ενώ μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί και ονειρική, αν καταφέρει να πραγματοποιήσει σήμερα την έκπληξη και βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Μπουντεσλίγκα. Επικράτηση με 2-1 στο εντός έδρας ντέρμπι με το Αμβούργο την προτελευταία αγωνιστική, πραγματοποιώντας στις καθυστερήσεις την ανατροπή, διατηρώντας μάλιστα στο φινάλε το προβάδισμα της, παρά το βαρύ 0-3 στο Μπίλεφελντ από την πρωταθλήτρια της 2ης κατηγορίας, Αρμίνια. Αυτό φυσικά, γιατί το Αμβούργο έδειξε τάσεις «αυτοχειρίας» και διασύρθηκε 1-5 μέσα στο γήπεδο του από την αδιάφορη Σαντχάουζεν. Έντεκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Χάιντενχαϊμ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού επαναληπτικού.

Στην αντίπερα όχθη, επιβλητικό 6-1 για την Βέρντερ την τελευταία αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα φιλοξενώντας την αδιάφορη Κολωνία, το οποίο σε συνδυασμό της ήττας της Φορτούνα Ντίσελντορφ στο Βερολίνο από την επίσης αδιάφορη Ουνιόν, έστειλε την ομάδα της Βρέμης στα μπαράζ, την στιγμή μάλιστα που μετά την επανέναρξη της Μπουντεσλίγκα έδειχνε καταδικασμένη. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ με την Κολωνία, με αυτόν που πέτυχε δύο τέρματα να είναι ο Ιάπωνας επιθετικός, Οσάκο, σε ένα ματς όπου το τελικό σκορ αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο την διάθεση που έδειξαν οι δύο ομάδες. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Βέρντερ, σε 17 ματς στη Μπουντεσλίγκα μακριά από την Βρέμη, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Φινλανδός στόπερ Μοϊσάντερ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Χάιντενχαϊμ το 2011, σε ματς για τον 1ο γύρο του κυπέλλου, το οποίο είναι και το μοναδικό φιλοξενώντας την Βέρντερ για την τελευταία δεκαετία. Άξιο αναφοράς πάντως, πως οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και φέτος στο κύπελλο, την φορά αυτή στον 2ο γύρο και στην Βρέμη, με την πρόκριση να πηγαίνει πανηγυρικά στην Βέρντερ, με χαρακτηριστικό μάλιστα, πως το υπέρ της 4-1 διαμορφώθηκε από το 1ο ημίχρονο.

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», εκτιμώντας πως η Βέρντερ θα έχει λιγότερη πίεση σε σχέση με το πρώτο ματς, όπου η προσπάθεια να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί αλλά και η πολύ σφιχτή αμυντικά Χάιντεχαϊμ τη μπλόκαραν.