Μονόπλευρο, θεωρητικά, το ενδιαφέρον στο πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με μόνο στόχο της Λεβάντε, αν βέβαια υπάρχει, το καλύτερο πλασάρισμα, την στιγμή που με νίκη η Σοσιεδάδ θα ισοβαθμήσει με την 6η στον βαθμολογικό πίνακα, Χετάφε.

Λευκή ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Βαγιαδολίδ, με τη Λεβάντε πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 12η θέση και το +13 από την επικίνδυνη ζώνη. Απόλυτα ευχαριστημένη η Λεβάντε από το 0-0 στην έδρα της Βαγιαδολίδ, σε ένα ματς στο οποίο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου τους γηπεδούχους και στο οποίο είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ, Αϊτόρ Φερνάντεθ, καθώς σταμάτησε πάνω του κάθε προσπάθεια της αντιπάλου της, ενώ απέκρουσε και πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Οκτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Λεβάντε, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Σκοπιανός μέσος Μπαρντί.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 2-1 φιλοξενώντας την ουραγό Εσπανιόλ, με το οποία η Σοσιεδάδ πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Πίσω στο σκορ η Σοσιεδάδ στο ματς με την Εσπανιόλ στο δέκατο λεπτό, ενώ ένα οριζόντιο δοκάρι στην συνέχεια από την βασκική ομάδα, στις λίγες ευκαιρίες που είχε μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, ανώτερη στην επανάληψη, με το 1-1 στο πενήντα έξι, με κοντινό πλασέ του Γουίλιαν Χοσέ, ενώ το 2-1 με σουτ του Ισάκ από το ύψος περίπου του πέναλτι, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Σοσιεδάδ, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαν Σεμπαστιάν, ενώ αγώνας δρόμου για τον δεξιό μπακ Θαλδούα και τον Βέλγο μέσο Γιανουζάι.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Λεβάντε, δύο για την Σοσιεδάδ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Ομάδα που δεν χαρίζεται η Λεβάντε, παρά το γεγονός πως είναι αδιάφορη βαθμολογικά, ενώ απρόβλεπτη η Σοσιεδάδ, η οποία κατάφερε με πολύ ζόρι να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο μετά την επανέναρξη, «σκοτώνοντας» το θηρίο που λέγεται Εσπανιόλ.