Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Θέλτα στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που οι «ροχιμπλάνκος» με τρίποντο θα εδραιωθούν στην 3η θέση, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεβίλλη.

Αποτυχία σίγουρα για την Θέλτα, το 1-1 του Σαββάτου φιλοξενώντας την αδιάφορη και προβληματική, τουλάχιστον μετά την επανέναρξη, Μπέτις, καθώς η ομάδα του Βίγκο πέταξε στα σκουπίδια δύο πολύτιμους βαθμούς και την ευκαιρία να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Νολίτο και 1-0 για την Θέλτα στο ματς με τη Μπέτις στο εικοστό δεύτερο λεπτό, με αδικαιολόγητη όμως την καθίζηση της ομάδας του Βίσκο στην συνέχεια, πιστεύοντας ίσως πως με αυτό το τέρμα θα «καθάριζε» το τρίποντο. Απόλυτα δίκαιο το 1-1 στην συνέχεια για τη Μπέτις, η οποία πήρε τα ηνία του ματς και βρήκε δίχτυα, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Πέντε νίκες, επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Θέλτα, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο Βίγκο, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Μεξικανός στόπερ Αραούχο.

Στην αντίπερα όχθη, κανένα απολύτως πρόβλημα για την Ατλέτικο φιλοξενώντας την Παρασκευή την εντός επικίνδυνης ζώνης, Μαγιόρκα, σε ένα ματς όπου η «ροχιμπλάνκος» έφτασαν ξεκούραστα στο υπέρ τους 3-0. Δύο τέρματα από τον Μοράτα στο πρώτο ημίχρονο, με το 1-0 με πέναλτι στο είκοσι εννέα και το 2-0 με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα στο σαράντα πέντε, ενώ το 3-0 από τον Κόκε στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό. Πέντε νίκες, εννέα ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ατλέτικο, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ με πρόβλημα, ο Πορτογάλος επιθετικός Ζοάο Φέλιξ (φωτό). Τιμωρημένος επίσης, ο φορ Ντιέγκο Κόστα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Θέλτα, πέντε για την Ατλέτικο και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Βίγκο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Σε καλή κατάσταση μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος η Ατλέτικο, μάλιστα κυνική όταν χρειάστηκε σε ορισμένες περιπτώσεις. Παρόλα αυτά, δεν θα ρισκάρω στο «διπλό», αλλά θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει η απρόβλεπτη Θέλτα.