Το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι αυτό που ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής, με τη Μίλαν στην 7η θέση και το -2 τόσο από την Ρόμα όσο και τη Νάπολι, την στιγμή που η Γιουβέντους έχει το απόλυτο μετά την επανέναρξη, ψάχνοντας τη μαθηματική κατάκτηση του ένατου της συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Σπουδαίο 3-0 το Σάββατο στο «Ολύμπικο» σε βάρος της Λάτσιο, το οποίο εδραίωσε τη Μίλαν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά μετρίασε ταυτόχρονα τις εντυπώσεις από το 2-2 που είχε προηγηθεί στην έδρα της ουραγού και καταδικασμένης, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ΣΠΑΛ. Το εντυπωσιακό εκτός περιοχής σουτ του Τσαλχάνογλου στο εικοστό τρίτο λεπτό και το πέναλτι του Ζλάταν στο τριάντα τέσσερα, αυτά που «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς στο «Ολίμπικο», με το κερασάκι στην τούρτα για τη Μίλαν στο πενήντα εννέα, με κοντινό πλασέ του Ρέμπιτς. Η Μίλαν μάλιστα δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι στο τελευταίο ημίωρο, παρά το 3-0, αλλά η αστοχία των παικτών της μπροστά από το τέρμα της αντιπάλου της και ο Αλβανός γκολκίπερ της Λάτσιο, Στρακόσια, της στέρησαν μία νίκη με ένα ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μίλαν, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αμφίβολος για σήμερα ο Τούρκος μέσος Τσαλχάνογλου. Με πρόβλημα επίσης ο Ισπανός μέσος Καστιγιέχο, ενώ πάγια πλέον η απουσία του Αργεντινού στόπερ Μουσάκιο.

Στην άλλη πλευρά, εύκολο 4-1 στο ντέρμπι φιλοξενώντας την Τορίνο, με την Γιουβέντους όχι μόνο να πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μετά την επανέναρξη, αλλά να βρίσκεται πλέον και στο +7 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Λάτσιο. Μπροστά στο σκορ στο ντέρμπι με την Τορίνο στο τρίτο μόλις λεπτό, σε μια φάση όπου ο Ντιμπάλα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, ενώ το 2-0 με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Κουαδράδο. Η μείωση του σκορ ακολούθως στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο όμως με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο εξήντα, να σβήνει οριστικά ότι ελπίδες υπήρχαν στην Τορίνο για κάτι θετικό, με τον θρίαμβο της Γιουβέντους στην συνέχεια, να ολοκληρώνεται τρία λεπτά πριν το φινάλε με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων. Δέκα νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Γιουβέντους, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Ολλανδός στόπερ Ντε Λιχτ και ο Αργεντινός επιθετικός Ντιμπάλα. Με πρόβλημα επίσης, ο αριστερός μπακ Ντε Σίλιο και ο Γερμανός μέσος Κεντίρα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μίλαν, οκτώ για την Γιουβέντους και δύο ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μιλάνο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Η αλήθεια είναι, πως η τιμή που συνοδεύει την Γιουβέντους είναι ιδιαίτερα ελκυστική. Παρόλα αυτά, με βαθμολογικό κίνητρο η Μίλαν, η οποία θα θέλει και να βάλει τέλος στο σερί της Γιουβέντους αλλά και να πάρει μια άτυπη ρεβάνς για τον πρόσφατο αποκλεισμό της από τη «μεγάλη» της αντίπαλο στα ημιτελικά του κυπέλλου.