Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και τεράστιο το ενδιαφέρον στο ματς στο «Αλκοράθ», με την Ουέσκα να ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 2η θέση, την στιγμή που η αήττητη εκτός έδρας Αλκορκόν θα προσπαθήσει να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη εξάδα.

Ήττα με 1-2 για την Ουέσκα την Κυριακή που μας πέρασε στην Γαλικία από τη Λα Κορούνια, με θετικό πάντως για την ομάδα του 44χρονου Μίτσελ (φωτό), το ότι διατηρήθηκε, έστω και οριακά, στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπροστά στο σκορ στο ματς με τη Λα Κορούνια στο όγδοο μόλις λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Ράφα Μιρ, αλλά ανατροπή από την ομάδα της Γαλικίας, στην εκπνοή σχεδόν του πρώτου ημιχρόνου (43΄). Μοιρασμένο ακολούθως το ματς στην επανάληψη, με σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την Ουέσκα. Δεκατρείς νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ουέσκα, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλκοράθ», ενώ με πρόβλημα ο επιθετικός Ντάνι Ραμπά. Τραυματίας επίσης και ο Ιβοριανός μέσος Ντουκουρέ.

Στην άλλη πλευρά, 2-2 για την Αλκορκόν φιλοξενώντας την εκ των ουραγών Λούγκο, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να γκρεμίζει ουσιαστικά στο γήπεδο της, ότι με κόπο έχει χτίσει μακριά από αυτό. Γκολ με το καλημέρα για την Αλκορκόν στο ματς με τη Λούγκο, καθώς πήρε το προβάδισμα στο πρώτο μόλις λεπτό με κοντινό πλασέ του Ρούι Κόστα, ενώ ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, στην συνέχεια για το 2-0. Η ισοφάριση πάντως από τη Λούγκο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, κόντρα στην ροή του αγώνα (47΄), ενώ κάτι ανάλογο για του φιλοξενούμενους στο εβδομήντα τέσσερα, τέσσερα λεπτά μετά το 2-1 της Αλκορκόν. Επτά νίκες και δώδεκα ισοπαλίες για την Αλκορκόν, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σάντο Ντομίνγκο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ουέσκα, τρεις για την Αλκορκόν και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλκοράθ».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, καθώς ο παράγοντας έδρα αλλά και το τεράστιο κίνητρο της Ουέσκα να διατηρήσει την 2η θέση, ισοσκελίζονται με το εντυπωσιακό, αναμφίβολα, αήττητο σερί της Αλκορκόν μακριά από το γήπεδο της.