Στο Ηawthorns Γουέστ Μπρόμιτς φιλοξενεί την Ντέρμπι Κάουντι σε ένα ματς στο οποίο αμφότερες θα ψάξουν τους βαθμούς της νίκης αφού οι μεν γηπεδούχοι θα ψάξουν το “τρίποντο” που θα τους διατηρήσει στην 2η προνομιούχο θέση και σε μια απόσταση σχετικής ασφαλείας όπως είναι το + 5 ενώ τα “κριάρια” από την πλευρά τους θα ψάξουν ένα μεγάλο 2ιπλό που θα τους δώσει το δικαίωμα να πιάσουν την Κάρντιφ στην 6η θέση του πίνακα που δίνει και το τελευταίο εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου.

Οι Baggies πέτυχαν 4 γκολ απέναντι στην Χαλ και δεν θα μπορούσαν να μην πανηγυρίσουν ένα σημαντικό “τρίποντο” ενώ το πιο ενθαρρυντικό για την ομάδα του Μπίλιτς είναι πως οι μηχανές έχουν ξαναζεσταθεί και η – με διαφορά πιο ποιοτική γραμμή τους όπως είναι- η επίθεση πήρε ξανά μπροστά στην πιο κατάλληλη στιγμή.

Μαθηματικά χρειάζονται 11 ακόμη βαθμούς στα πέντε εναπομείναντα ματς για να εξασφαλίσουν την απευθείας άνοδο στα μεγάλα σαλόνια- πρακτικά θα χρειαστούν λιγότερους αφού είναι δεδομένο πως θα υπάρξουν στο φινάλε απώλειες βαθμών και από τους υπόλοιπους “μνηστήρες” - και το αποψινό ματς -θεωρητικά μαζί με αυτό κόντρα στην Φούλαμ- ενδεχομένως να είναι και το πιο δύσκολο.

Εκτός δράσης είναι ο τιμωρημένος Χεγκάζι και ο τραυματίας Γκίμπς.

Τα “κριάρια” έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο πρόσφατο εντός έδρας παιχνίδι τους κόντρα στην Νότιγχαμ Φόρεστ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων με τον Τσάρλι Μάρτιν να σκοράρει το τελικό 1-1.

Νωρίτερα είχαν πετύχει στην επανεκκίνηση τρεις σερί νίκες με αποτέλεσμα να διατηρούνται σε απόσταση βολής από την 6η θέση και πιο συγκεκριμένα στο -3 από την Κάρντιφ η οποία χθες βράδυ “αυτοκτόνησε” κόντρα στην Μπλάκμπερν αφού προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 και τελικά έφυγε με σκυμμένο κεφάλι χάνοντας με 2-3.

Προϊστορία: Τα τρία πιο πρόσφατα μεταξύ τους ματς στο Ηawthorns έχουν λήξει όλα με πάνω από τρία γκολ.

* Οι γηπεδούχοι έχουν αρχίσει να ... γκαζώνουν εκ νέου ενώ την ίδια ώρα η Ντέρμπι παραμένει μια άκρως επικίνδυνη ομάδα με μεγάλο επίσης βαθμολογικό κίνητρο. Δεν ρισκάρω με σημείο και θα αγοράσω μονάχα το Over 2,5 σε απόδοση 1,75.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Over 2,5