Το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το σημερινό πρόγραμμα, με την Πάσος Φερέιρα στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Μπράγκα προσπαθεί να «κλέψει» από την Σπόρτινγκ την 3η θέση.

Σπουδαίο 3-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Σετούμπαλ, με την Πάσος Φερέιρα όχι μόνο να πραγματοποιεί την πολύ μεγάλη ανατροπή, αλλά να «αγκαλιάζει» ταυτόχρονα την παραμονή. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για την Πάσος Φερέιρα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σετούμπαλ, καθώς η αντίπαλο της βρέθηκε με προβάδισμα δύο τερμάτων, χωρίς να είναι καλύτερη και χωρίς να έχει δείξει, γενικότερα, κάτι ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά, η κεφαλιά του Βραζιλιάνου επιθετικού Ντάγκλας Τάνκε, με την έναρξη της επανάληψης (46΄), έδωσε την ευκαιρία στην Πάσος Φερέιρα όχι μόνο να μειώσει το σκορ, αλλά να μπει στο ματς και να βάλει τα θεμέλια για την πολύ μεγάλη της ανατροπή. Νέα κεφαλιά, την φορά αυτή από τον Βραζιλιάνο στόπερ Μαράκας και 2-2 στο εξήντα ένα, ενώ εκτός περιοχής σουτ από τον συμπατριώτη του επιθετικό Ντενίλσον και 3-2, δέκα λεπτά αργότερα, με την Πάσος Φερέιρα μάλιστα να έχει στην συνέχεια ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Πάσος Φερέιρα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ζορζ Σίλβα.

Στην αντίπερα όχθη, 4-0 για τη Μπράγκα φιλοξενώντας την ουραγό και καταδικασμένη Άβες, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο της, για τον 48χρονου Αρτούρ Ζορζ. Προβληματισμός για τη Μπράγκα στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Άβες, καθώς παρά την υπεροχή της το γκολ δεν ερχόταν, ενώ είδε και την αντίπαλο της να έχει δοκάρι, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Παρόλα αυτά, τρομερά αποτελεσματική στην επανάληψη, δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στην επικράτηση της, σε σχέση φυσικά με το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου. Το 1-0 με κοντινή κεφαλιά του Ρούι Φόντε στο σαράντα εννέα, εκτός περιοχής πλασέ και 2-0 στο πενήντα τέσσερα από τον Ρικάρντο Όρτα, πλασέ από τον Ισπανό επιθετικό Αμπέλ Ρουίθ και 3-0 στο ογδόντα τρία, ενώ ο Παουλίνιο σκόρερ του 4-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Μπράγκα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μουνισιπάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Πάσος Φερέιρα, τέσσερις για τη Μπράγκα και τρεις ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Με «μαξιλαράκι» ασφαλείας η Πάσος Φερέιρα, η οποία έχει έφεση στο σκοράρισμα το τελευταίο διάστημα, εξαιρώντας βέβαια το προ τριών αγωνιστικών 0-1 από την Πόρτο και η οποία μπορεί να προβληματίσει την απρόβλεπτη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, Μπράγκα.

Πρόταση: G/G & Over 2,5