Μονομαχία με φόντο την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ, με την Σοσιεδάδ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 7η θέση με 51 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους, από την 10η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο.

Άξιο αναφοράς, πως και η 7η θέση δίνει πλέον ευρωπαϊκό εισιτήριο, επειδή ο τελικός του κυπέλλου ανάμεσα στην Σοσιεδάδ και την Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν θα μπορέσει να διεξαχθεί εντός της ημερομηνίας που έχει ορίσει η ΟΥΕΦΑ, όπου θα πρέπει να δηλωθούν οι ομάδες που θα παίξουν του χρόνου στην Ευρώπη.

Αποτυχία σίγουρα για την Σοσιεδάδ το εκτός 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής με την αδιάφορη Λεβάντε, με θετικό πάντως για την ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, στην 7η θέση. Μπροστά στο σκορ η Σοσιεδάδ στο ματς με τη Λεβάντε στο δώδεκα, με εντυπωσιακό τακουνάκι του Ισάκ, αλλά άμεση σχεδόν η «απάντηση» από την αντίπαλο της, με το 1-1 τέσσερα λεπτά αργότερα. Μοιρασμένο στην συνέχεια το ματς, με το 1-1 να μην αλλάζει, παρά το γεγονός πως τόσο η Λεβάντε όσο και η Σοσιεδάδ είχαν αμφότερες από δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σοσιεδάδ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο Σαν Σεμπαστιάν, ενώ αγώνας δρόμου για τον Βέλγο μέσο Γιανουζάι.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για την Γρανάδα στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας το 2-0 αρχικά στην έδρα της Αλαβές και το 2-2 στην συνέχεια φιλοξενώντας την Βαλένθια, να αναπτερώνουν τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για έξοδο στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Μπροστά στο σκορ η Γρανάδα στο ματς με την Βαλένθια στο εξήντα ένα, με πέναλτι του Κάρλος Φερνάντεθ, αλλά ανατροπή από τις «νυχτερίδες», με δύο τέρματα στο εξηκοστό τρίτο και εξηκοστό όγδοο λεπτό. Παρόλα αυτά, η «πεισματάρα» Γρανάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, ισοφαρίζοντας με απευθείας εκτέλεση του Φέντε Βίκο, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Γρανάδα, σε 17 ματς στη La Liga μακριά από το «Λος Κάρμενες», ενώ αγώνας δρόμου για το μέσο Βαντίγιο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σοσιεδάδ, μία για την Γρανάδα και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σαν Σεμπαστιάν, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Σοσιεδάδ και με μόλις μία νίκη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος και αυτή με το στανιό, το εντός 2-1 σε βάρος της υποβιβασμένης Εσπανιόλ, όπου πραγματοποίησε μάλιστα την ανατροπή. Πολύ πιο μεγάλος επίσης, ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η αξιόμαχη Γρανάδα, που θα παίξει το τελευταίο της χαρτί στη μάχη της Ευρώπης.

Πρόταση: G/G & Over 2,5