Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο ματς στο «Σαρντινέρο», με την ουραγό και υποβιβασμένη Σανταντέρ να παίζει για την τιμή των όπλων, την στιγμή που με τρίποντο η Ουέσκα θα διατηρηθεί στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τέσσερις συνεχόμενες ήττες, μετά και το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Φουενλαμπράδα και χωρίς νίκη γενικότερα σε οκτώ ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με την Σανταντέρ να είναι, χωρίς υπερβολή, ο «φτωχός» συγγενής της 2ης κατηγορίας. Παθητική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Φουενλαμπράδα, με την Σανταντέρ όμως να έχει σύμμαχο την τύχη, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα, παρά την υπεροχή και τις σημαντικές τους ευκαιρίες. Βελτιωμένη και ιδιαίτερα απειλητική πάντως στην επανάληψη, αγγίζοντας το γκολ σε τρεις περιπτώσεις, με την τύχη όμως να είναι την φορά αυτή με την πλευρά της Φουενλαμπράδα, καθώς η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο εξηκοστό τρίτο λεπτό, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Δύο νίκες, εννέα ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Σανταντέρ, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σαρντινέρο», ενώ εκτός αποστολής για διάφορους λόγους, ο γκολκίπερ Ζιντάν, οι στόπερ Αλέξις, Ινάκι Ολαορτούα και Μπουνιουέλ, οι μέσοι Γκαρθία και Παπουνασβίλι και οι επιθετικοί Γκαλάν, Λομπάρντο και Μπαράλ.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 2-1 φιλοξενώντας την Αλκορκόν, με την Ουέσκα όχι μόνο να διατηρείται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά να υποχρεώνει ταυτόχρονα τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μακριά από το γήπεδο της. Μπροστά στο σκορ στο ματς με την Αλκορκόν στο εικοστό πρώτο λεπτό, με ένα ξερό, εντός περιοχής σουτ του Γκονζάλεθ, η ισοφάριση με αρκετά τυχερό τρόπο στο τριάντα, με αυτογκόλ του Πορτογάλου στόπερ, Σα, με τον Οκαζάκι όμως να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην Ουέσκα στο σαράντα πέντε, με κοντινή κεφαλιά ψαράκι. Μοιρασμένο στην συνέχεια το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες πέρα από τις ευκαιρίες τους, είχαν και από ένα γκολ που τους ακυρώθηκε μετά την χρήση του VAR. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες για την ομάδα του 44χρονου Μίτσελ (φωτό), σε 19 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Αλκοράθ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Πορτογάλος μπακ – χαφ Λουσίνιο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Σανταντέρ το 2013, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουέσκα.

Πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα της καταδικασμένης Σανταντέρ, δείγμα του ότι δοκιμάζονται παίκτες μέχρι το φινάλε, ώστε να βγουν συμπεράσματα για τον προγραμματισμό της επόμενης χρονιάς. Απόλυτα λογικό να πέσει πολύ χαμηλά τιμή του «διπλού», ποντάροντας πλέον στην επικράτηση της Ουέσκα από το πρώτο ημίχρονο, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.