Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το σημερινό πρόγαμμα στη La Liga, με την Σεβίλλη να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα «αγκαλιάσει» το «σεντόνι» του Τσάμπιονς Λιγκ, την στιγμή που η Μαγιόρκα παίζει το τελευταίο της χαρτί στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Σπουδαίο 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Σαν Μαμές» σε βάρος της Αθλέτικ Μπιλμπάο, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Σεβίλλη όχι μόνο να διατηρήσει την 4η θέση αλλά ταυτόχρονα και το +6 από την 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Βιγιαρεάλ. Ανύπαρκτη η Σεβίλλη τόσο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Σαν Μαμές», όσο και στις αρχές της επανάληψης, επιτρέποντας στην Αθλέτικ Μπιλμπάο όχι μόνο να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο εικοστό όγδοο λεπτό, αλλά να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, με σύμμαχο την τύχη έφτασε με «επαγγελματικό» τρόπο στην ανατροπή, κόντρα στην ροή του αγώνα, με το 1-1 στο εξήντα εννέα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα και το 2-1 με κοντινή κεφαλιά του Μουνίρ, πέντε λεπτά αργότερα. Οκτώ νίκες, επτά ισοπαλίες και δύο ήττες για την Σεβίλλη, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-0 για τη Μαγιόρκα φιλοξενώντας την αδιάφορη Λεβάντε, με το αποτέλεσμα αυτό να κρατάει «ζωντανούς» τους «νησιώτες» στη μάχη της παραμονής. Κυρίαρχος η Μαγιόρκα στο ματς με τη Λεβάντε, στο οποίο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο οποίο οι «πεινασμένοι» για το τρίποντο «νησιώτες» είχαν σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Το 1-0 στο σαράντα, με περίτεχνη κεφαλιά του Κολομβιανού επιθετικού Ερνάντες, ενώ το 2-0 με κοντινό πλασέ του Ιάπωνα μέσου Κούμπο, έξι λεπτά πριν το φινάλε, μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δεκατέσσερις ήττες για τη Μαγιόρκα, σε 17 ματς στη La Liga μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σεβίλλη και δύο για τη Μαγιόρκα, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο «σπίτι» της η Σεβίλλη, ενώ μόλις μία νίκη για τη Μαγιόρκα μακριά από το γήπεδο της, με την πολύ χαμηλή τιμή του «άσου» να δικαιολογεί όλα τα παραπάνω. Ειδικό στοίχημα τερμάτων πάντως η επιλογή μου, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, κρατώντας ταυτόχρονα επιφυλακτική στάση από την στιγμή που μιλάμε για ματς ειδικών συνθηκών, στο οποίο μάλιστα οι «νησιώτες» είναι υποχρεωμένοι να ρισκάρουν.