Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε στη La Liga, με την Βιγιαρεάλ να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα διατηρήσει «ζωντανές» τις ελάχιστες ελπίδες που έχει για την 4η θέση, την στιγμή που η Σοσιεδάδ δίνει μεγάλη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, με την Χετάφε, την Αθλέτικ Μπιλμπάο, την Βαλένθια και την Γρανάδα.

Σπουδαίο 3-1 για την Βιγιαρεάλ την προηγούμενη αγωνιστική στη Μαδρίτη σε βάρος της τοπικής Χετάφε, με το οποίο το «κίτρινο υποβρύχιο» όχι μόνο εδραιώθηκε στην 5η θέση, αλλά διατήρησε «ζωντανές» και τις ελάχιστες ελπίδες που έχει, στην προσπάθεια που κάνει να «κλέψει» το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεβίλλη. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Χετάφε, στο οποίο όμως άναψαν τα αίματα στην επανάληψη, όπου πέρα από τα τέσσερα τέρματα που υπήρχαν, είχαμε και ισάριθμες αποβολές, τρεις για τους γηπεδούχους και μία για την Βιγιαρεάλ. Το 1-0 με πέναλτι του Σάντι Καθόρλα στο εξήντα έξι, η «απάντηση» στην συνέχεια από την Χετάφε στο ογδόντα, αλλά δύο γκολ ακολούθως για την Βιγιαρεάλ, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να φτάνει όπως προαναφέρθηκε σε αυτό το σπουδαίο βαθμολογικά 3-1. Πιο συγκεκριμένα, δεύτερο πέναλτι στο ογδόντα έξι, με εκτελεστή και πάλι τον Σάντι Καθόρλα, ενώ κοντινό πλασέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, από τον Ρουμπέν Πένια. Οκτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Βιγιαρεάλ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Ιμπόρα και ο επιθετικός Μορένο. Με πρόβλημα επίσης, ο Κολομβιανός επιθετικός Κάρλος Μπάκα.

Στον αντίποδα, οδυνηρό 2-3 φιλοξενώντας την Γρανάδα, το οποίο πολύ πιθανό στο φινάλε να αποδειχθεί καθοριστικό, σε περίπτωση που η Σοσιεδάδ δεν καταφέρει να βγει στην Ευρώπη. Δύο δοκάρια για την Σοσιεδάδ και ισάριθμα γκολ από την Γρανάδα, ότι υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, ενώ δραματική η εξέλιξη στην συνέχεια στην επανάληψη, όπου η Σοσιεδάδ κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά στο ογδόντα τρία, πριν «τιμωρηθεί» από τους φιλοξενούμενους, στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Σοσιεδάδ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαν Σεμπαστιάν, ενώ με πρόβλημα, ο δεξιός μπακ Ελουστόνδο.

Προϊστορία: Έξι νίκες για το «κίτρινο υποβρύχιο», δύο για την Σοσιεδάδ και τρεις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Βιγιαρεάλ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Να πω την αλήθεια ήμουν μεταξύ της ελκυστικής τιμής του «άσου» και του over 2.5, με το ειδικό στοίχημα τερμάτων όμως να είναι η επιλογή μου, καθώς θέλω να κρατήσω επιφυλακτική στάση, γιατί η Σοσιεδάδ παρά το γεγονός πως είναι απρόβλεπτη, είναι πάντα υπολογίσιμη.