Το ντέρμπι στο «Ντραγκάο» ανάμεσα στην Πόρτο και την Σπόρτινγκ, αυτό που ολοκληρώνει χρονικά το σημερινό πρόγραμμα, με τους «δράκους» να θέλουν ένα βαθμό, στην χειρότερη των περιπτώσεων, για να πανηγυρίσουν το φετινό πρωτάθλημα.

Τέσσερις συνεχόμενες νίκες για την Πόρτο, μετά και το 3-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Τοντέλα, με τους «δράκους» στο +5 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Μπενφίκα και με ζητούμενο πλέον ένα βαθμό για να πανηγυρίσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Προβληματισμός για την Πόρτο μόνο στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Τοντέλα, με τους «δράκους» όμως να βάζουν το νερό στο αυλάκι όταν άνοιξαν το σκορ στις αρχές της επανάληψης, με την κεφαλιά του Ντανίλο Περέιρα (47΄). Το 2-0 από εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ του Μάρεγκα στο εξήντα τέσσερα, η μείωση του σκορ ακολούθως για την Τοντέλα από πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομήντα επτά, με τους «δράκους» όμως όχι μόνο να μην κινδυνεύουν στην συνέχεια αλλά να φτάνουν στο 3-1 από τα έντεκα βήματα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δεκατρείς νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Πόρτο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντραγκάο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Κολομβιανός μέσος Ουρίμπε και ο Μεξικάνος επιθετικός Κορόνα.

Στον αντίποδα, 1-0 φιλοξενώντας την Σάντα Κλάρα, με την Σπόρτινγκ να διατηρεί το +3 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα Μπράγκα, με την τιμητική 3η θέση να είναι ότι έχει απομείνει πλέον για να διεκδικήσουν τα «λιοντάρια» στο φετινό πρωτάθλημα. Φλύαρη και άστοχη η Σπόρτινγκ στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου με την Σάντα Κλάρα, στο οποίο μάλιστα είδε την αντίπαλο της να αγγίζει το γκολ, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Πεσμένος ακολούθως ο ρυθμός στην επανάληψη, με τις καλές φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, με το κοντινό πλασέ πάντως του Καμπράλ στο εξήντα επτά, να είναι αρκετό για την Σπόρτινγκ για να «καθαρίσει» το ματς. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σπόρτινγκ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ζοσέ Αλβαλάδε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός αριστερός μπακ – χαφ Ακούνια.

Προϊστορία: Έντεκα νίκες για την Πόρτο και δύο για την Σπόρτινγκ, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχους τους «δράκους», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Εντυπωσιακή αναμφίβολα η προϊστορία της Πόρτο την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σπόρτινγκ, καθώς 11 νίκες σε 13 ντέρμπι είναι πολύ μεγάλος αριθμός, ενώ πέρα του γοήτρου, οι «δράκοι» θα θέλουν να κάνουν, λογικά, το καρέ στις φετινές τους αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα με τη Μπενφίκα και τα «λιοντάρια».