Στο «Μουνισιπάλ» το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την 4η στον βαθμολογικό πίνακα Μπράγκα να έχει στόχο να «κλέψει» την τιμητική 3η θέση από την Σπόρτινγκ, την στιγμή που η Μπελενένσες έχει μπλέξει σε μεγάλες περιπέτειες, καθώς μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, βρίσκεται στο +1 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για τη Μπράγκα και εννέα συνολικά τέρματα ενεργητικό, επικρατώντας 4-0 αρχικά στο «Μουνισιπάλ» της ουραγού και καταδικασμένης Άβες και 5-1 στην συνέχεια την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Πάσος Φερέιρα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Παουλίνιο (φωτό) στο 3-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Πάσος Φερέιρα, καθώς ήταν ο σκόρερ και των τριών τερμάτων της Μπράγκα (3΄, 34΄, 38΄), με τα δύο πρώτα από το σημείο του πέναλτι. Το 4-0 στην συνέχεια στις αρχές της επανάληψης (47΄), με σουτ του Ρικάρντο Όρτα από το ύψος περίπου του πέναλτι, η μείωση του σκορ από την Πάσος Φερέιρα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομήντα οκτώ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τη Μπράγκα, στο ογδοηκοστό ένατο λεπτό. Εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπράγκα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μουνισιπάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 0-1 φιλοξενώντας τη Μορεϊρένσε, με τη Μπελενένσες να παραμένει χωρίς τρίποντο για έξι συνεχόμενες αγωνιστικές και να μπλέκει πλέον όπως προαναφέρθηκε σε μεγάλες περιπέτειες, καθώς μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, βρίσκεται στο +1 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη. Παθητική εμφάνιση από τη Μπελενένσες στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μορεϊρένσε, βλέποντας όμως τη «μικρή» ομάδα της Λισαβόνας να διατηρεί το μηδέν τόσο λόγω τύχης όσο και των σπουδαίων επεμβάσεων του γκολκίπερ Κοφί. Το 0-1 πάντως για τη Μορεϊρένσε στις αρχές της επανάληψης (50΄), ενώ χαμένο πέναλτι για τη Μπελενένσες στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Νούνο Κοέλιο, το οποίο κέρδισε στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες για τη Μπελενένσες, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ανγκολέζος μέσος Σόου.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για τη Μπράγκα, μία για τη Μπελενένσες και μία ισοπαλία, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μουνισιπάλ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Φαβορί η Μπράγκα, αλλά χωρίς καμία αξία η πολύ χαμηλή τιμή που την συνοδεύει, με ειδικό στοίχημα τερμάτων την επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.