Ένα από τα σπουδαιότερα ματς της 33ης αγωνιστικής, με την Σασσουόλο να έρχεται από τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, αξιώνοντας πλέον ευρωπαϊκό εισιτήριο, την στιγμή που η Γιουβέντους θα θέλει να επιστρέψει στα τρίποντα, για να διατηρήσει την απόσταση που την χωρίζει από τις υπόλοιπες ομάδες και να μην δώσει δικαιώματα στους διώκτες της.

Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα όπως προαναφέρθηκε για την Σασσουόλο, πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, το Σάββατο που μας πέρασε στο «Ολίμπικο», στο 2-1 στη μονομαχία της με τη Λάτσιο. Στην 8η θέση πλέον και το -6 από την πρώτη εξάδα, κυνηγώντας πάντως και την 7η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Ολίμπικο», περισσότερες πάντως για την Σασσουόλο, η οποία μάλιστα είχε μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με το γκολ όμως να έρχεται από τη Λάτσιο, στο τριακοστό τρίτο λεπτό. Παρόλα αυτά, ανώτερη η Σασσουόλο στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας αρχικά με κοντινό πλασέ του Ρασπαντόρι, στο πενήντα δύο, φτάνοντας τελικά στην ανατροπή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά του Καπούτο, σε άδειο σχεδόν τέρμα. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Σασσουόλο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ πάγια πλέον η απουσία του στόπερ Ρομάνια. Με πρόβλημα επίσης, ο Γάλλος επιθετικός Ντεφρέλ.

Στην άλλη πλευρά, ένας βαθμός για την Γιουβέντους στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, πέφτοντας «θύμα» ανατροπής αρχικά στο εκτός 2-4 από τη Μίλαν, ενώ 2-2 το Σάββατο που μας πέρασε φιλοξενώντας την φορμαρισμένη Αταλάντα, σώζοντας μάλιστα τον βαθμό με πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο ενενήντα. Σημείο αναφοράς, πως το πέναλτι στο φινάλε ήταν το δεύτερο για τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τη «μεγάλη κυρία» στο συγκεκριμένο ματς, καθώς είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 με το πρώτο του 35χρονου Πορτογάλου σταρ, στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό. Στο +6 πλέον η Γιουβέντους από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Αταλάντα, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο. Δέκα νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γιουβέντους, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Κολομβιανός δεξιός μπακ – χαφ, Κουαδράδο. Πάγιες επίσης, οι απουσίες του αριστερού μπακ Ντε Σίλιο και του Γερμανού μέσου Κεντίρα.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σασσουόλο, τέσσερις για την Γιουβέντους και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχους τους «νεροβέρντι».

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Γιουβέντους, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η παραγωγική και φορμαρισμένη Σασσουόλο.

Πρόταση: Over 3,5