Ο πρώτος τελικός,μέχρι τον επόμενο για τις δύο ομάδες  με φόντο τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.  Με τα δεδομένα, ύστερα απο την γνωμοδότηση του CAS να έχουν αλλάξει και να είναι υπερ της ομάδας του Φερέιρα που είναι στο +3 από την "Ενωση".

Μία ΑΕΚ που προέρχεται απο μία εξαιρετική εμφάνιση  κόντρα στον  Παναθηναϊκό με 3-1 ,βγάζοντας χαρακτήρα, ειδικά μετά την ισοφάριση του Κουρμπέλη. Το καλό με τον Καρέρα είναι ότι έχει φτιάξει  μία ομάδα η οποία έχει απόλυτη ισορροπία στις γραμμές της. Οι παίκτες ξέρουν τους ρόλους τους και ανταποκρίνονται στα "θέλω" του προπονητή τους.  Tα πράγματα είναι πολύ απλά . Η "Ενωση" θέλει τη νίκη για να "πιάσει" τον ΠΑΟΚ και να έχει αβαντάζ στην ισοβαθμία έχοντας βέβαια και η ίδια τον δικό της τελικό, τηνν τελευταία αγωνιστική, με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη( ο ΠΑΟΚ παίζει με τον Αρη). Στα αγωνιστικά, ο Γαλανόπουλος είναι εκτός ,στον αντίποδα επιστρέφει ο Αλμπάνης. Με 4-3-3 ο Καρέρα και δύο θέσεις να παίζεις(Πουλίνιο η Μπακάκης και Βέρντε η Σιμάνσκι)

Ο ΠΑΟΚ, απο την άλλη, κατάφερε να πάρει  το διπλό κόντρα στον Ολυμπιακό  με 1-0 χάρις στο γκολ του  Μιχάι στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Ενα παιχνίδι στο οποίο υπήρξαν λίγες ευκαιρίες αλλά τελικά ο "Δικέφαλος" έφυγε με το διπλό. Ο Φερέιρα δεν θα αλλάξει την προσέγγιση του αγώνα στο Καραϊσκάκη (3-5-2)  κοπιάροντας ουσιαστικά τον Καρέρα . Εκτός σε σχέση με την Κυριακή είναι ο Ελ Καντουρί και  τη θέση του θα πάρει ο Μιχάι .ενώ για δύο θέσεις στην ενδεκάδα παλεύουν οι Λημνιός,Τζόλης-Μπίσεσβαρ.

Προϊστορία:  Τελευταία νίκη της ΑΕΚ ,εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις, το 2017 με 1-0.  Δύο ισοπαλίες σερί (1-1 , 2-2 φέτος)

Εκτίμηση: Παιχνίδι υπομονής. Η λογική του Χ ημίχρονου είναι κακή ,απο κει και πέρα 2-3 τέρματα

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2-3 /Χ ημίχρονο