Ένα από τα πιο δυνατά ζευγάρια της προτελευταίας αγωνιστικής, με την Σοσιεδάδ να ψάχνει τη νίκη που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην έξοδο στο επόμενο Γιουρόπα, φιλοξενώντας πάντως την Σεβίλλη, η οποία δείχνει πως δεν χαρίζεται, παρά το γεγονός πως εξασφάλισε την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Σπουδαίο 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Βιγιαρεάλ, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Σοσιεδάδ να ανέβει στην 7η θέση και στο +3 από την 8η στον βαθμολογικό πίνακα, Αθλέτικ Μπιλμπάο. Άξιο αναφοράς σε αυτό το σημείο, πως και η 7η θέση δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, επειδή ο τελικός του κυπέλλου ανάμεσα στην Σοσιεδάδ και την Αθλέτικ Μπιλμπάο, δεν θα μπορέσει να διεξαχθεί μέχρι την ημερομηνία που θα πρέπει να δηλωθούν στην ΟΥΕΦΑ οι ομάδες που θα παίξουν του χρόνου στην Ευρώπη. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Βιγιαρεάλ, όπου πρωταγωνιστές ήταν οι δύο γκολκίπερ που πραγματοποίησαν σπουδαίες επεμβάσεις. Τα ηνία του ματς όμως στην Σοσιεδάδ στην επανάληψη, με την βασκική ομάδα να φτάνει δίκαια στην επικράτηση, με δύο κοντινές κεφαλιές των Γουίλιαν Χοσέ και Γιορέντε, στο εξηκοστό πρώτο και εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό, αντίστοιχα. Το 1-2 επίσης από την Βιγιαρεάλ, κόντρα στην ροή του αγώνα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, χωρίς όμως κάτι περισσότερο από το «κίτρινο υποβρύχιο». Εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Σοσιεδάδ, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο Σαν Σεμπαστιάν, ενώ πάγια πλέον η απουσία του μέσου Ιγιαραμέντι.

Στην άλλη πλευρά, 2-0 φιλοξενώντας την εκ των ουραγών Μαγιόρκα, με την Σεβίλλη όχι μόνο να πανηγυρίζει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, αλλά να εξασφαλίζει ταυτόχρονα και μαθηματικά την έξοδο της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Στόχος πλέον, η τιμητική 3η θέση, την οποία θα προσπαθήσει να πάρει από την ισόβαθμη της Ατλέτικο. Πιο απειλητική η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μαγιόρκα, στο οποίο άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Οκάμπος στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό και στο οποίο είχε γενικότερα ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Πιο μοιρασμένο πάντως το ματς στην επανάληψη, με την Σεβίλλη όμως πιο αποτελεσματική, «καθαρίζοντας» με ένα εκτός περιοχής ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μαροκινού επιθετικού Εν – Νεσίρι. Εννέα νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σεβίλλη, σε 18 ματς στη La Liga μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ πάγια πλέον η απουσία του Τσέχου γκολκίπερ Βάσλικ.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σοσιεδάδ, δύο για την Σεβίλλη και ισάριθμες ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σαν Σεμπαστιάν.

Ισχυρότερο το κίνητρο της Σοσιεδάδ, αλλά η Σεβίλλη δεν έχει λόγο να δείξει αδιαφορία, παρά το γεγονός πως εξασφάλισε την συμμετοχή της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς υπάρχει και η τιμητική 3η θέση. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.