Στο «Ούλεβι» του Γκέτεμποργκ ο τελικός του κυπέλλου Σουηδίας ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τη Μάλμε, σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Αξίζει να τονιστεί επίσης, πως οι δύο ομάδες θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωπες στο «Ούλεβι» την Κυριακή που μας έρχεται, την φορά αυτή όμως για το πρωτάθλημα.

Επιτυχία σίγουρα για την Γκέτεμποργκ η παρουσία της στον τελικό του κυπέλλου, ειδικά από την στιγμή που κατάφερε να ξεπεράσει πολύ δυνατούς αντιπάλους, πανηγυρίζοντας μάλιστα την πρόκριση μέσα στο «σπίτι» τους. Πιο συγκεκριμένα, 3-1 στην παράταση στην Στοκχόλμη σε βάρος της Χάμαρμπι στα προημιτελικά, ενώ 1-0 στη «Μπόρος Αρένα» στα ημιτελικά και τη μονομαχία της με την Έλφσμποργκ. Σε αντίθεση πάντως με το κύπελλο, στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, με χαρακτηριστικό πως έρχεται από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, με πιο πρόσφατη το 0-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα Χάκεν. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού τελικού.

Στην άλλη πλευρά, 4-1 στα προημιτελικά φιλοξενώντας την ΑΪΚ Στοκχόλμης, ενώ δραματική πρόκριση στα ημιτελικά στην έδρα της Μιάλμπι στην διαδικασία των πέναλτι, μετά το μεταξύ τους 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά και την παράταση. Στην 2η θέση επίσης του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα και στο -2 από την πρωτοπόρο Νόρκεπινγκ, μετρώντας τέσσερις συνεχόμενες νίκες, με πιο πρόσφατη το επιβλητικό 5-2 στην Ουψάλα σε βάρος της τοπικής Σίριους, όπου πραγματοποίησε μάλιστα με πέντε τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο την ανατροπή. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού τελικού.

Προϊστορία: Έξι νίκες για τη Μάλμε και τέσσερις ισοπαλίες, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Γκέτεμποργκ.

Σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα η Μάλμε, η οποία μάλιστα παραμένει αήττητη την τελευταία δεκαετία στο «Ούλεβι». Παρόλα αυτά, ένας τελικός κυπέλλου είναι μια πολύ διαφορετική υπόθεση.