Στο «Λέρκενταλ» του Τροντχάιμ το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής, βρίσκοντας την Ρόζενμποργκ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 7η θέση με 15 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την 12η στον βαθμολογικό πίνακα, Βίκινγκ.

Αήττητο έξι αγωνιστικών για την Ρόζενμποργκ μέχρι το ματς της Κυριακής στην έδρα της Χάουγκεσουντ, εκεί όμως όπου το 0-1 της συγκεκριμένης αναμέτρησης έβαλε τέλος σε αυτό το σερί της ομάδας του Τροντχάιμ. Πίσω στο σκορ η Ρόζενμποργκ στο ματς στην έδρα της Χάουγκεσουντ από πέναλτι, στο ένατο μόλις λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια το 0-1 να μην αλλάζει, παρά τις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που υπήρχαν εκατέρωθεν. Δύο νίκες (Στρόμσγκοντσετ 3-0, Σάντεφιορντ 2-1), ισάριθμες ισοπαλίες (Κρίστιανσουντ 0-0, Βαλερένγκα 1-1) και μία ήττα (Μπόντο Γκλιμτ 2-3) για την Ρόζενμποργκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Λέρκενταλ», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Ζακάριασεν (φωτό) και ο Σουηδός επιθετικός Ισλάμοβιτς.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενα πολύτιμα τρίποντα για την Βίκινγκ, βλέποντας το 2-0 αρχικά στην έδρα της Χάουγκεσουντ και το 3-0 ακολούθως της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Σάρπσμποργκ, να την φέρνουν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Βίκινγκ στο ματς με την Σάρπσμποργκ στο τρίτο μόλις λεπτό, με πλασέ του Λόκμπεργκ από το ύψος περίπου του πέναλτι, ενώ χαμένο πέναλτι στην συνέχεια από τον Μπερίσα στο τριάντα πέντε. Κυρίαρχος πάντως η Βίκινγκ στην συνέχεια του ματς, έχοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Περέιρα, ο οποίος σημείωσε τόσο το 2-0, με εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ στο τριάντα επτά, όσο και το 3-0 με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Μία νίκη (Χάουγκεσουντ 2-0), μία ισοπαλία (Σταρτ 1-1) και τρεις ήττες (Μπραν 0-3, Βαλερένγκα 1-2, Μόλντε 0-5) για την Βίκινγκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Στάβανγκερ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ρόζενμποργκ και τρεις ισοπαλίες, σε εννέα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βίκινγκ. Τελευταία νίκη της Βίκινγκ στο «Λέρκενταλ», προ φυσικά της τελευταίας δεκαετίας, το 2-0 του 2005.

Ο παράγοντας έδρα και η καλή προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας δίνουν το προβάδισμα στην Ρόζενμποργκ. Παρόλα αυτά, η εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής και η ήττα της στην έδρα της Χάουγκεσουντ, σε συνάρτηση με το momentum της Βίκινγκ, με κάνουν να είμαι επιφυλακτικός, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων στο μεταξύ τους ματς και όχι σημείο.