Στο «Κρέιβεν Κότατζ» του Λονδίνου ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα ημιτελικά των πλέι οφ, με την Φούλαμ να έχει σημαντικό προβάδισμα, μετά το 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην έδρα της Κάρντιφ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στα ημιτελικά των πλέι οφ της Τσάμπιονσιπ δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, δηλαδή νίκης της Κάρντιφ με οποιοδήποτε σκορ αλλά με δύο τέρματα διαφορά, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Να τονιστεί επίσης, πως στο νοκ άουτ τελικό του «Γούμπλεϊ» περιμένει από χθες η Μπρέντφορντ, η οποία επικράτησε στο γήπεδο της 3-1 της Σουόνσι, ανατρέποντας το 0-1 του πρώτου μεταξύ τους ματς στο «Λίμπερτι».

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Κάρντιφ, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς όμως καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, με αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, όπου η Φούλαμ κυριάρχησε, ειδικά μετά το 1-0 του τεσσαρακοστού ένατου λεπτού, με το κοντινό πλασέ του Ονόμα. Το 2-0 ακολούθως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κεμπανό (φωτό) και αφού προηγουμένως η Φούλαμ πλησίασε αρκετές φορές σε ένα δεύτερο τέρμα.

Δεκαπέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Φούλαμ, σε 23 ματς στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στο «Κρέιβεν Κότατζ», ενώ αγώνας δρόμου για τον Σέρβο επιθετικό Μίτροβιτς. Οκτώ νίκες, επτά ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Κάρντιφ, σε 23 ματς στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού επαναληπτικού.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Φούλαμ, μία για την Κάρντιφ και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Φαβορί η Φούλαμ στο συγκεκριμένο ζευγάρι, κάτι που επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο στο πρώτο ματς, εκτιμώντας πως μπορεί να προκριθεί πανηγυρικά στον τελικό, επικρατώντας και σήμερα της Κάρντιφ. Δεδομένο άλλωστε πως θα βρει χώρους, καθώς αν η Κάρντιφ θέλει να πραγματοποιήσει την πολύ μεγάλη ανατροπή, θα πρέπει να ρισκάρει.