Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ζευγάρι, με τη Μπράγκε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 8η θέση με 13 βαθμούς, όσους και η 4η στον βαθμολογικό πίνακα Ακρόπολις, με τη νικήτρια, αν βέβαια υπάρξει, να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τριάδα.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα για τη Μπράγκε μέχρι το ματς του Σαββάτου που μας πέρασε στην έδρα της Γιόνσεπινγκ, εκεί όμως όπου το 0-2 στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, έδωσε τέλος σε αυτό το νικηφόρο σερί. Σε ρηχά νερά η Μπράγκε στο ματς στην έδρα της Γιόνσεπινγκ, στο οποίο βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ στο πενήντα τέσσερα και στο οποίο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλο της, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Μπράγκε, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της (Έργκριτε 3-2, Χάλμσταντ 0-0, Σούντσβαλ 1-2), ενώ αγώνας δρόμου για τον μέσο Σέλιν.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Ακρόπολις, με την ομάδα του 47χρονου Γιάννη Χριστόπουλου να ανεβαίνει στην 4η θέση μετά το εντός 2-0 σε βάρος της Βαστέρας και το σπουδαίο 3-2 του Σαββάτου στην έδρα της Χάλμσταντ, όπου πανηγύρισε μάλιστα το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Με σύμμαχο την τύχη η Ακρόπολις στο ματς στην έδρα της Χάλμσταντ, στο οποίο βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με τέρματα του Βάσιτς στο εικοστό έκτο και τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Ισοφάριση στην συνέχεια από την Χάλμσταντ στο ογδόντα και οριζόντιο δοκάρι ακολούθως από τους γηπεδούχους λίγο πριν το φινάλε, με την Ακρόπολις όμως τους «τιμωρεί» στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εντυπωσιακό εκτός περιοχής ψηλοκρεμαστό σουτ του Άσμπρινκ. Μία νίκη (Χάλμσταντ 3-2), δύο ισοπαλίες (Ουμέα 1-1, Νόρμπι 1-1) και μία ήττα (Γιόνσεπινγκ 1-3) για την Ακρόπολις, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για τη Μπράγκε το 2017, 2-1 για την Ακρόπολις το 2016 και 1-1 το 2015, στα τρία τους ματς την τελευταία δεκαετία στο «Ντομναρσβάλεν».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων, ποντάροντας σε συνδυασμό ειδικών στοιχημάτων γκολ.

Πρόταση: G/G & Over 2,5