Σε ρόλο φαβορί η Τρέλεμποργκ φιλοξενώντας την Ουμέα, ψάχνοντας το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει στην 4η θέση, σε περίπτωση που υπάρξει ισοπαλία την ίδια ώρα στο ματς ανάμεσα στη Μπράγκε και την Ακρόπολις, ανάλογα φυσικά και με την διαφορά τερμάτων.

Επιβλητικό 4-1 για την Τρέλεμποργκ το Σάββατο που μας πέρασε φιλοξενώντας τη Ντάλκουρντ, βλέποντας την ομάδα του 39χρονου Κρίστιαν Χέινς (φωτό), να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από δύο αγωνιστικές και το 0-1 που είχε προηγηθεί στην έδρα της πρωτοπόρου Ντέγκερφορς. Άξιο αναφοράς, πως το 4-1 στο ματς με τη Ντάλκουρντ διαμορφώθηκε εξ ολοκλήρου στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άντερσον σκόρερ του 1-0 στο έκτο μόλις λεπτό, με εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ και τον Γκανέζο επιθετικό Φατάβου μεγάλο πρωταγωνιστή στην συνέχεια, καθώς πέτυχε και τα τρία επόμενα γκολ της Τρέλεμποργκ (11’, 41΄, 43΄). Να σημειωθεί, πως η Ντάλκουρντ είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με πέναλτι στο εικοστό λεπτό, ενώ με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Δύο νίκες (ΓΚΑΪΣ 2-0, Ντάλκουρντ 4-1), μία ισοπαλία (Σούντσβαλ 1-1) και μία ήττα (Έστερ 0-1) για την Τρέλεμποργκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 3-1 φιλοξενώντας τη Λιουνγκσκίλε, με το οποίο η Ουμέα όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές, αλλά βρέθηκε ταυτόχρονα, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Το 1-0 με τον Αχμέτοβιτς στο εβδομήντα πέντε, το 2-0 από τον Τακαχάσι στο ογδόντα, η μείωση του σκορ ακολούθως από τους φιλοξενούμενους στο ογδόντα οκτώ, με την Ουμέα όμως να φτάνει στο 3-1 με πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα ματς όπου είχε στο τελευταίο του τέταρτο χαρακτήρα θρίλερ. Σκόρερ και του 3-1 ο Αχμέτοβιτς, ενώ άξιο αναφοράς πως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν από το εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό με παίκτη λιγότερο. Μία νίκη (Εσκιλστούνα 3-1), μία ισοπαλία (ΓΚΑΪΣ 1-1) και δύο ήττες (Σούντσβαλ 1-3, Ντέγκερφορς 0-1) για την Ουμέα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 4-2 για την Τρέλεμποργκ το 2012, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουμέα.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.