Προτελευταία αγωνιστική, με την Σιόν να δίνει μάχη με την Τουν για να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής, την στιγμή που η Γιουνγκ Μπόις βρίσκεται στο +5 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Σεν Γκάλεν και χρειάζεται ουσιαστικά ένα βαθμό για να πανηγυρίσει και μαθηματικά το τρίτο της συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Πολύτιμο 2-0 μεσοβδόμαδα σε εξ αναβολής ματς στην έδρα της Ζυρίχης, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Σιόν όχι μόνο να πιάσει την Τουν αλλά να την βάλει ταυτόχρονα και πλάτη, καθώς υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Με σύμμαχο την τύχη η Σιόν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ζυρίχης, στο οποίο βρέθηκε 1-0 μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα και στο οποίο είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ και αρχηγό της, Φίκεντσερ. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια μετά το 1-0, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν από ένα δοκάρι, με το 2-0 τελικά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Στοΐλκοβιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο άδειο τέρμα των γηπεδούχων, καθώς εκμεταλλεύτηκε το ότι ο γκολκίπερ της Ζυρίχης είχε προωθηθεί σε κόρνερ στην περιοχή της Σιόν. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σιόν, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, απόλυτα δίκαιο 1-0 φιλοξενώντας τη Λουκέρνη, με το οποίο η Γιουνγκ Μπόις αγκάλιασε το τρίτο της συνεχόμενο πρωτάθλημα. Επιθετικός μονόλογος από την Γιουνγκ Μπόις στο ματς με τη Λουκέρνη, στο οποίο η πρωταθλήτρια Ελβετίας «καθάρισε» τελικά με το κοντινό πλασέ του Καμερουνέζου επιθετικού Ενσαμέ (φωτό) στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό και στο οποίο είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, για περισσότερα τέρματα. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Γιουνγκ Μπόις, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Σιόν, έντεκα για την Γιουνγκ Μπόις και τρεις ισοπαλίες, στις 20 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Τουρμπιγιόν».

Ματς με χαρακτήρα «τελικού» για την Σιόν, αλλά και η Γιουνγκ Μπόις από την πλευρά της δεν έχει λόγο να της χαριστεί. Δεν θα μπλέξω με σημείο, προτιμώντας να «κρυφτώ» πίσω από ειδικό στοίχημα τερμάτων.