Μία μόλις νίκη για την Ουλενσάκερ στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας της Νορβηγίας και με στόχο φυσικά να πανηγυρίσει σήμερα το δεύτερο της τρίποντο, την στιγμή που η Χαμ Καμ δεν έχει καταφέρει ακόμα να πάρει βαθμό.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Ουλενσάκερ στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 4-0 στο γήπεδο της στην πρεμιέρα της Στρόμεν, όχι όμως και η συνέχεια, αφού δεν κατάφερε να πανηγυρίσει άλλο τρίποντο στις τέσσερις αγωνιστικές που ακολούθησαν. Πιο συγκεκριμένα, βαρύτατο 1-6 στην έδρα της Σόγκνταλ, 2-2 εντός ακολούθως με την Γιερβ και 1-1 φιλοξενώντας την ΚΦΟΥΜ, ενώ εκτός 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική από την Σάντνες, πέφτοντας τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, «θύμα» ανατροπής. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρηση, καθώς είναι πάγια πλέον η απουσία του 25χρονου επιθετικού Μάρτιν Τρέεν.

Στον αντίποδα, πέντε ήττες για την Χαμ Καμ στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με τις τέσσερις εξ αυτών μάλιστα να είναι με αρκετά οδυνηρό τρόπο. Πιο συγκεκριμένα, εντός 2-3 στην πρεμιέρα από την Κονγκσβίνγκερ, με την αντίπαλο της να πραγματοποιεί με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις την ανατροπή, 0-2 ακολούθως στην έδρα της Λίλεστρομ, ενώ 3-4 στην συνέχεια φιλοξενώντας την Οϊγκάρντεν, με το τέταρτο τέρμα των φιλοξενούμενων στο ενενήντα. Επόμενο «δράμα» το 2-3 στην έδρα της Γιερβ όπου κατάφερε να μην πάρει βαθμό ενώ μέχρι το ογδοηκοστό πρώτο λεπτό ήταν 2-0 μπροστά στο σκορ, ενώ 3-4 φιλοξενώντας την Ρανχάιμ, με το νικητήριο τέρμα της αντιπάλου της στις καθυστερήσεις, αφού προηγουμένως είχε ισοφαρίσει 3-3 στο ογδόντα εννέα. Αγώνας δρόμου, για τον μέσο Ντίσερουντ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ουλενσάκερ, τρεις για την Χαμ Καμ και δύο ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Μονομαχία δύο πολύ ευάλωτων αμυντικά ομάδων, στην οποία δεν μπλέκεις με σημείο, καθώς μεγαλύτερη αξία έχουν τα ειδικά στοιχήματα τερμάτων.

Πρόταση: G/G & Over 3,5