Ντέρμπι κορυφής στην «NP3 Αρένα» του Σούντσβαλ, με την ομώνυμη ομάδα, να βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 17 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τους φιλοξενούμενους που οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Ενδιάμεσα αυτών η Χάλμσταντ, η οποία δοκιμάζεται την ίδια ώρα στην έδρα της Λιουνγκσκίλε.

Τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Σούντσβαλ, η οποία πάντως δεν έχει χάσει την επαφή της με την κορυφή, παρά το 0-0 αρχικά φιλοξενώντας τη Νόρμπι, το 1-1 που ακολούθησε στην έδρα της Έστερ και το εντυπωσιακό σε εξέλιξη 3-3 σε αυτή της Γιόνσεπινγκ. Πίσω στο σκορ η Σούντσβαλ στο ματς στην έδρα της Γιόνσεπινγκ στο τριάντα τέσσερα, «απαντώντας» όμως στο σαράντα με τον Ένγκμπλομ. Το προβάδισμα στην συνέχεια εκ νέου για την Γιόνσεπινγκ, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), με την Σούντσβαλ όμως να ισοφαρίζει στο πενήντα με τον Ντάλστρομ και να πραγματοποιεί προσωρινά την ανατροπή στο εβδομήντα επτά με τον Όλσον. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να κρατήσει το σπουδαίο αυτό «διπλό», με τη «μαχαιριά» από την αντίπαλο της να έρχεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες (Ουμέα 3-1, Βαστέρας 3-1) και ισάριθμες ισοπαλίες (Ντάλκουρντ 1-1, Νόρμπι 0-0) για την Σούντσβαλ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 3-1 φιλοξενώντας την Έστερ, με το οποίο η Ντέγκερφορς διατηρήθηκε στην κορυφή και στο +1 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Χάλμσταντ. Το κοντινό πλασέ του Μπέρτιλσον στο όγδοο λεπτό και το πέναλτι του ίδιου στο τριάντα, αυτά που έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στη Ντέγκερφορς στο ματς με την Έστερ, η οποία πάντως μείωσε στο τριάντα τρία, κόντρα στην ροή του αγώνα, καθώς εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Αμερικάνου γκολκίπερ των γηπεδούχων, Τζέφρι Γκαλ. Παρόλα αυτά, ο Μπέρτιλσον, αποδείχτηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή για τη Ντέγκερφορς, καθώς με κεφαλιά σε άδειο τέρμα, διαμόρφωσε το 3-1 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄) και «τελείωσε» ουσιαστικά το ματς. Με πόδι στο γκάζι μάλιστα η Ντέγκερφορς στην επανάληψη, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Δύο νίκες (Ντάλκουρντ 2-1, Γιόνσεπινγκ 1-0) και ισάριθμες ισοπαλίες (Βαστέρας 2-2, Έργκριτε 1-1) για τη Ντέγκερφορς, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σούντσβαλ και ισάριθμες ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Ντέγκερφορς.

Μοναδική ομάδα που διατηρεί το αήττητο στο πρωτάθλημα η Σούντσβαλ, αλλά αλώβητη μακριά από το γήπεδο της και η πρωτοπόρος Ντέγκερφορς, με τη μεταξύ τους μονομαχία να μην προσεγγίζεται εύκολα με σημείο.