Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Τίγκρες σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Πατσούκα, στοχεύοντας στην δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Απερτούρα, μετά το 3-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Νεκάξα.

Επικράτηση με 3-0 στην πρεμιέρα στην έδρα της Νεκάξα, με την Τίγκρες να μπαίνει με το δεξί στο πρωτάθλημα Απερτούρα, αφήνοντας ταυτόχρονα πίσω της τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του Copa Por Mexico από την Γουαδαλαχάρα στην διαδικασία των πέναλτι. Κυρίαρχος και με αρκετές ευκαιρίες η Τίγκρες στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Νεκάξα, στο οποίο βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ, με την κεφαλιά του Ζινιάκ (φωτό) στο δεκατρία και το πλασέ του Βάργκας από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο τριακοστό ένατο λεπτό. Χαλάρωση ακολούθως στην επανάληψη από την Τίγκρες, δίνοντας το δικαίωμα στη Νεκάξα να γίνει απειλητική, με τον Ζινιάκ όμως να δίνει τέλος οριστικά στο ματς στο εβδομήντα οκτώ, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πικρή γεύση για την Πατσούκα από το 1-2 της πρεμιέρας από την Αμέρικα, καθώς δεν ήταν κατώτερη της αντιπάλου της. Πιο απειλητική η Πατσούκα στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο συγκεκριμένο ματς, αδυνατώντας όμως να ανοίξει το σκορ, ενώ με παίκτη λιγότερο από το πεντηκοστό πέμπτο λεπτό, δίνοντας την ευκαιρία στην Αμέρικα να βρεθεί ανέλπιστα λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ (63΄). Το δεύτερο τέρμα της Αμέρικα με πέναλτι σχεδόν από το πουθενά στο ενενήντα, ενώ η μείωση του σκορ από τον Τούρκο, Καζίμ-Ρίτσαρντς από τα έντεκα βήματα, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος μέσος Χερνάντες, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς της πρεμιέρας με την Αμέρικα.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για την Τίγκρες, μία για την Πατσούκα και τέσσερις ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Νουέβο Λεόν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, CONCACAF Champions League). Χαρακτηριστικό, πως μοναδική νίκη της Πατσούκα ήταν το 2-1 του 2010, με την Τίγκρες αήττητη από τότε σε 13 συνεχόμενα ματς.

Καλή η προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας για την Τίγκρες φιλοξενώντας την Πατσούκα, με επιλογή μου τον «άσο», με γνώμονα φυσικά το επιβλητικό και «φτωχό» βάσει ευκαιριών 3-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Νεκάξα, παρά το γεγονός πως το αγωνιστικό δείγμα είναι μικρό.