Η δεύτερη συνεχόμενη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες στο «Ούλεβι», σε διάστημα τεσσάρων ημερών, την φορά αυτή για το πρωτάθλημα, μετά το 2-1 της Γκέτεμποργκ στην παράταση, την Πέμπτη που μας πέρασε στο μεταξύ τους τελικό του κυπέλλου.

Τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Γκέτεμποργκ στο πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατη το 0-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα Χάκεν, όντας πλέον στην 11η θέση και το +2 από την 14η στον βαθμολογικό πίνακα Έστερσουντ και την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Παρόλα αυτά, η κατάκτηση του κυπέλλου την Πέμπτη που μας πέρασε, η οποία διαδέχθηκε αυτό το σερί των ισοπαλιών, κάνει αυτομάτως πετυχημένη την χρονιά για την Γκέτεμποργκ, ανεξάρτητα του τι θα γίνει στο πρωτάθλημα, ειδικά με τον τρόπο που αυτή προήλθε, ειδικότερα όταν απέναντι υπήρχε η Μάλμε. Πίσω στο σκορ η Γκέτεμποργκ στον τελικό με τη Μάλμε στο σαράντα, καταφέρνοντας όμως να φτάσει στην ισοφάριση, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, καθώς εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικότατο λάθος του στόπερ της αντιπάλου της, Σαφάρι. Ανατροπή μάλιστα στην παράταση από την Γκέτεμποργκ, με πλασέ του Φάρνερουντ σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο ενενήντα τέσσερα. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Γκέτεμποργκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Ούλεβι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα στο πρωτάθλημα για τη Μάλμε, με πιο πρόσφατο το εμφατικό 5-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σίριους, όπου πραγματοποίησε μάλιστα την ανατροπή, με το οποίο βρέθηκε στην 2η θέση και το -2 από την πρωτοπόρο Νόρκεπινγκ. Διπλός ο στόχος της πλέον στην σημερινή αναμέτρηση, ψάχνοντας όχι μόνο τη νίκη που θα την φέρει προσωρινά στην κορυφή, περιμένοντας φυσικά το αποτέλεσμα του αυριανού ματς της Νόρκεπινγκ στην έδρα της με τη Μιάλμπι, αλλά και μια άτυπη ρεβάνς για τον οδυνηρό τρόπο που ηττήθηκε πριν τέσσερις μέρες στον τελικό του κυπέλλου. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μάλμε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αμφίβολος ο Δανός μέσος, Ρικς, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο πρώτο τέταρτο του τελικού.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Γκέτεμποργκ, τέσσερις για τη Μάλμε και έξι ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ούλεβι», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Χαρακτηριστικό, πως η μοναδική νίκη της Γκέτεμποργκ είναι αυτή της Πέμπτης στον τελικό του κυπέλλου, βλέποντας με το υπέρ της 2-1 να βάζει τέλος στο αρνητικό σερί, καθώς αδυνατούσε να κερδίσει στο «Ούλεβι» τη Μάλμε για μία δεκαετία.

Διπλός όπως προαναφέρθηκε ο στόχος της Μάλμε στο σημερινό ματς, καθώς ψάχνει και την κορυφή αλλά και μια άτυπη ρεβάνς, μετά το οδυνηρό 1-2 στον τελικό του κυπέλλου. Παρόλα αυτά, πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας της σημερινής αναμέτρησης, σε σχέση φυσικά με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών.

Πρόταση: G/G & Over 2,5