Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μινσκ να προσπαθεί να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής, την στιγμή που η Ρουχ Μπρεστ θα θέλει, λογικά, να μη μπλέξει σε περιπέτειες, παρά το γεγονός πως έχει «μαξιλαράκι» ασφαλείας από τις ομάδες της ουράς.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Μινσκ την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και εντός προγράμματος η ήττα της από την κυπελλούχο Λευκορωσίας, με αυτό που ξενίζει πάντως, πως παράτησε αδικαιολόγητα το ματς, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να την διασύρει. Πίσω στο σκορ η Μινσκ στο συγκεκριμένο ματς στο πέμπτο μόλις λεπτό, με το δεύτερο τέρμα της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στην συνέχεια, να έρχεται στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ανύπαρκτη στο γήπεδο ακολούθως στο τελευταίο ημίωρο του ματς η Μινσκ, βλέποντας να γίνεται σάκος του μποξ για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ γνωρίζοντας την ήττα τελικά με το βαρύτατο 0-6. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μινσκ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αμυντικός Ζαλέσκι.

Στον αντίποδα, ένας μόλις βαθμός για την Ρουχ Μπρεστ σε δύο συνεχόμενα εντός έδρας ματς, έχοντας πάντως «μαξιλαράκι» ασφαλείας όπως προαναφέρθηκε από τις ομάδες της ουράς, παρά το 0-3 αρχικά από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 3-3 που ακολούθησε με την Σλάβια Μοζίρ. Πιο απειλητική η Ρουχ Μπρεστ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σλάβια Μοζίρ, στο οποίο, πέρα του 1-0 με το εντός περιοχής σουτ του Γκρέτσικχο στο εικοστό πέμπτο λεπτό, είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το 2-0 ακολούθως με εκτός περιοχής πλασέ του Κοντσεβόι στο σαράντα εννέα, η μείωση του σκορ από την αντίπαλο της στην συνέχεια στο εβδομήντα, κόντρα στην ροή του αγώνα, με την Ρουχ Μπρεστ όμως να φτάνει στο 3-1 στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό, βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο. Το αδικαιολόγητο όμως μπλακ άουτ στο φινάλε, πιστεύοντας ίσως πως είχε τελειώσει το ματς, έφερε το 3-2 αρχικά στο ογδόντα επτά και το 3-3 στην συνέχεια με πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το ενενήντα. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για την Ρουχ Μπρεστ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μινσκ.

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Μινσκ, με δεδομένο πως θα έχει δύσκολο έργο σήμερα απέναντι στην σκληροτράχηλη Ρουχ Μπρεστ, η οποία έχει μόλις μία ήττα μακριά από το γήπεδο της και αυτή στις λεπτομέρειες, με 0-1 στην έδρα της κυπελλούχου ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, να είναι η πιο συνετή επιλογή.