Με ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον το συγκεκριμένο ματς, καθώς η Ακρόπολις ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να ισοβαθμήσει με την 3η στην βαθμολογία, Σούντσβαλ, την στιγμή που η ΓΚΑΪΣ βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Αήττητο πέντε αγωνιστικών για την Ακρόπολις, μετά και το 1-1 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Μπράγκε, με την ομάδα του 47χρονου Γιάννη Χριστόπουλου στην 4η θέση πλέον και στο -3 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Σούντσβαλ. Μπροστά στο σκορ η Ακρόπολις στο ματς στην έδρα της Μπράγκε, με πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), αδυνατώντας όμως να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες (Έργκριτε 2-0, Βαστέρας 2-0) και ισάριθμες ισοπαλίες (Ντάλκουρντ 0-0, Τρέλεμποργκ 2-2) για την Ακρόπολις, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 1-1 για την ΓΚΑΪΣ φιλοξενώντας τη Λιουνγκσκίλε, με την ομάδα του Γκέτεμποργκ μάλιστα ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, από τη μοιρασιά των βαθμών. Πίσω στο σκορ η ΓΚΑΪΣ στη μονομαχία της με τη Λιουνγκσκίλε στο είκοσι τρία, «απαντώντας» όμως δέκα λεπτά αργότερα, ενώ μοιρασμένο στην συνέχεια το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με την σπουδαιότερη ευκαιρία από την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν χαμένο πέναλτι, στο ογδόντα τρία. Μία ισοπαλία (Βαστέρας 2-2) και τρεις ήττες (Νόρμπι 0-3, Τρέλεμποργκ 0-2, Εσκιλστούνα 0-2) για την ΓΚΑΪΣ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ούλεβι», ενώ αγώνας δρόμου για τον επιθετικό Λίντμπεργκ.

Προϊστορία: Το σημερινό ματς, θα είναι το πρώτο ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ακρόπολις.

Καλύτερη των προσδοκιών η παρουσία της νεοφώτιστης Ακρόπολις στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, χωρίς αυτό πάντως να σημαίνει πως μεγάλωσε απότομα το ταβάνι της, έστω και αν φιλοξενεί σήμερα, τη μετριότατη μακριά από το «Ούλεβι», ΓΚΑΪΣ.